Na Międzynarodowym Forum Wojskowo-Technicznym Armia-2015 Rosjanie po raz pierwszy pokazali samobieżny niszczyciel czołgów 2S25 Sprut-SDM1, nowy wariant pochodzącego jeszcze z czasów radzieckich 2S25 Sprut-SD. Pojazd zaprojektowano jako czołg lekki dla rosyjskich wojsk powietrznodesantowych zdolny do niszczenia czołgów i pojazdów opancerzonych.

2S25 Sprut-SD wyposażony jest w wieżyczkę załogową obsługiwaną przez dwóch żołnierzy. Wieżyczka uzbrojona jest w armatę 2A75 kalibru 125 milimetrów z automatyczna ładownicą, co zapewnia wysoką szybkostrzelność w granicach od sześciu do ośmiu pocisków na minutę, zarówno w przypadku strzelań konwencjonalnych, jaki i z pocisków kierowanych. Donośność tych ostatnich to pięć kilometrów.

W przypadku zmodernizowanego wariantu 2S25 Sprut-SDM1 uzbrojenie główne pozostaje takie samo, ale pojazd jest wyposażony w nowy system kierowania ogniem. Dzięki nowym sensorom zamontowanym na tylnej, górnej części wieży załoga zyskała możliwość dookólnej obserwacji przestrzeni wokół wozu. Pod względem technicznym jest to rozwiązanie podobne do systemu stosowanego czołgu podstawowym T-90MS. Działonowy dysponuje nowym celownikiem termowizyjnym i systemem automatycznego śledzenia celu. Na wieży po lewej stronie w jej tylnej części umieszczono zdalnie sterowany karabin maszynowy z zapasem tysiąca nabojów.

Kolejną różnicą w stosunku do 2S25 Sprut jest platforma stanowiąca trzon pojazdu. Stary wariant oparto na podwoziu BMD-3/BMD-4, zaś Sprut-SDM1 wykorzystuje elementy podwozia BMD-4M. To samo tyczy się jednostki napędowej, którym jest silnik widlasty UTD-29 o mocy 500 koni mechanicznych. Minusem jest słabe opancerzenie, które według ekspertów jest w stanie powstrzymać pociski co najwyżej kalibru 7,62 milimetra.

Sprut-SDM1 waży jedynie osiemnaście ton i charakteryzuje się wysoką mobilnością. Według niektórych źródeł rosyjskich produkcja nowego samobieżnego niszczyciela czołgów 2S25 Sprut-SDM1 może wystartować na początku 2018 roku. Będzie wykorzystywany głównie przez wojska powietrznodesantowe, zaś jego zadaniem będzie zapełnianie luki między bojowymi wozami piechoty a czołgami.

(armyrecognition.com; na zdjęciu 2S25 Sprut-SD, fot. Vitaly V. Kuzmin, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)