Koncern Ałmaz-Antej po raz pierwszy zaprezentuje większej publiczności przeciwlotniczy system rakietowy średniego zasięgu 50R6 (S-350E) Witiaź. Do wydarzenia dojdzie podczas salonu MAKS 2013, na którym spółka przedstawi szeroką gamę swoich produktów. Do tej pory okazję do oceny systemu miał jedynie prezydent Władimir Putin podczas czerwcowej wizyty w obuchowskiej fabryce w Petersburgu.

Nowy kompleks prawdopodobnie zastąpi przestarzałe systemy S-300PS. Konieczność wymiany wynika z potrzeby zwalczania pocisków manewrujących i bezzałogowych statków latających, wobec których kompleks S-300PS nie spełnia oczekiwań. Według oświadczenia biura prasowego Ałmaz-Antej 50R6 Witiaź jest lepszy od podobnych zagranicznych modeli.

Prace nad nowym kompleksem formalnie rozpoczęły się w 2007 roku. Koncern Ałmaz-Antej planuje przekazać system rosyjskiemu Ministerstwu Obrony przed końcem bieżącego roku. Wtedy też planowany jest początek testów, a pierwsze dostawy rozpoczną się w przyszłym roku. Dokładny termin wprowadzenia do służby zostanie jednak określony dopiero po przeprowadzeniu pierwszych prób. Kompleks 50R6 Witiaź stanie się w przyszłości uzupełnieniem innych systemów – średniego zasięgu S-400, Pancyr-S1 i dalekiego zasięgu S-500 – tworząc wraz z kompleksem bliskiego zasięgu Morfiej całościowy system ochrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Zapewni to zdolność do niszczenia celów w zakresie od pięciu do czterystu kilometrów na wysokości od pięciu metrów wzwyż.

W skład kompleksu przeciwlotniczego 50R6 Witiaź wchodzą wielozakresowy system radarowy ze skanowaniem dookólnym 50N6A, wóz dowodzenia 50K6A, dwunastoprowadnicowa pionowa wyrzutnia rakiet 50P6 i kierowane pociski rakietowe 9M96 o zasięgu do stu dwudziestu kilometrów. Wszystkie elementy są umieszczone na ciężkich terenowych pojazdach wojskowych GAZ-6909.

(en.rian.ru)