Rosyjska marynarka wojenna do 2016 roku zostanie powiększona o ponad pięćdziesiąt nowych okrętów, w tym także o atomowe okręty podwodne oraz jednostki wsparcia sił specjalnych, poinformowało dziś Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej: – Do 2016 roku siła bojowa marynarki zostanie uzupełniona o osiemnaście okrętów nawodnych różnych klas i przeznaczenia, a także o trzydzieści jednostek specjalnych i okrętów służących zwalczaniu dywersji. Planuje się także wdrożyć sześć wielofunkcyjnych i strategicznych okrętów podwodnych – przewiduje stanowisko ministerstwa.

W oświadczeniu podkreślono również, że jakość jednostek nowej generacji konstruowanych specjalnie dla rosyjskiej marynarki zostanie poprawiona wraz ze zwiększeniem kontroli w stoczniach zaangażowanych w program rozwoju marynarki: „Realizacja programu rozbudowy sił marynarki przewiduje produkcję seryjną wraz z wprowadzeniem nowych rozwiązań modernizacyjnych w każdym nowym egzemplarzu”. Planowana modernizacja odbywa się w ramach wartego 659 miliardów dolarów programu reorganizującego rosyjską armię do roku 2020.

Rosyjskie ministerstwo obrony zapowiedziało wczoraj potężne manewry morskie na wodach Mórz Śródziemnego i Czarnego w końcu stycznia. W ćwiczenia zaangażowane zostaną okręty z Flot Północnej, Bałtyckiej, Czarnomorskiej i Pacyficznej – Manewry te zostaną przeprowadzone w celu kontroli i poprawy jakości działania flot w dalekich strefach morskich – powiedział rzecznik prasowy ministerstwa.

(en.rian.ru)

U.S. Navy/Mass Communication Specialist 3rd Class Sean Furey