Krążownik rakietowy Wariag projektu 1164, flagowa jednostka Floty Pacyfiku rosyjskiej marynarki wojennej, zostanie zmodernizowany i odnowiony. Rosjanie informują, że jeszcze nierozpoczęte przedsięwzięcie zakończy się do roku 2020. Wkrótce zostanie wyłoniona stocznia, która przeprowadzi wymagane prace naprawcze.

Unowocześnieniu podlegać będzie siłownia okrętowa składająca się z turbin gazowych pracujących w układzie COGOG (COmbined Gas turbine Or Gas turbine), a także urządzenia nawigacyjne i prawdopodobnie systemy rakietowe. Niewykluczone, że w tym ostatnim przypadku może dojść do całkowitej wymiany starych na nowe.

Być może prace nad Wariagiem wykonywać będą stoczniowcy Zwiezdoczki. Jeśli jednak okaże się, że to stocznia z Siewierodwińska będzie prowadzić prace modernizacyjne, Wariag będzie musiał poczekać na swoją kolej, trwa bowiem naprawa Marszała Ustinowa, również okrętu projektu 1164. Jednostka ta jest unowocześniania od 2011 roku, prace uległy zaś dość dużemu poślizgowi. Początkowo okręt miał być oddany do służby w 2013 roku, ale po przeprowadzonych wówczas testach okazało się, że trzeba wymienić kolejne podzespoły, chociażby większość połączeń kablowych. Okręt wyposażono w stację radiolokacyjną obserwacji dookrężnej Friegat-M2M i trójwspółrzędny radar dalekiego zasięgu Podberiozowik. Podobnie może być w przypadku Wariaga.

Obecnie przewiduje się, że Marszał Ustinow wróci do służby jeszcze w 2016 roku, ale Rosjanie nie podają dokładnego terminu. Jeśli wziąć pod uwagę i to, i zaangażowanie Wariaga w misję u wybrzeży Syrii, modernizacja tego ostatniego może przesunąć się w czasie.

(navyrecognition.com; na zdjęciu Wariag, numer 011, w towarzystwie Zhengzhou, chińskiego niszczyciela typu 052C, fot. emperornie, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.0)

emperornie, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.0