Rosyjskie Ministerstwo Obrony zadecydowało o odłożeniu w czasie zakupu trzydziestu siedmiu myśliwców wielozadaniowych MiG-35 przynajmniej do 2016 roku. Umowa początkowo miała zostać sygnowana w czerwcu, ale w zeszłym miesiącu dyrektor RSK MiG, Siergiej Korotkow, poinformował, że kontraktu wciąż nie zawarto. Strony zobowiązały się do dopełnienia wszelkich formalności do końca obecnego roku. Na przeszkodzie stanęły jednak cięcia budżetowe i konieczność przesunięcia środków pieniężnych na późniejszy okres. Podpisanie umowy przełożono na 2016 rok, co doprowadzi do oszczędności rzędu 37 miliardów rubli (1,1 miliarda dolarów).

Myśliwiec wielozadaniowy MiG-35 jest modyfikacją MiG-a-29M wyposażoną w radiolokator Żuk-A, zdolny do naprowadzania pocisków na wiele celów jednocześnie. Jest on uzbrojony w kierowane pociski rakietowe powietrze-powietrze, takie jak: R-27 Wympieł, R-73 i R-77. Wielozadaniowość wymaga również wyposażenia w kierowane pociski rakietowe powietrze-ziemia (Ch-31P i Mołnija Ch-29).

Zamiast MiG-ów-35 możliwy jest zakup bliżej niesprecyzowanej liczby myśliwców MiG-29SMT z dostawą do 2016 roku. Uzupełniłyby one dwadzieścia osiem sztuk będących na stanie rosyjskich wojsk lotniczych.

(en.rian.ru)

Dmitriy Pichugin via Wikimedia Commons, na licencji GNU Free Documentation License, Version 1.2