Według dziennika Izwiestija rosyjskie ministerstwo obrony i dwa przedsiębiorstwo państwowe Omsktransmasz i Specmasz, spółki zależne Urałwagonzawodu, planują rozpocząć niebawem unowocześnianie czołgów podstawowych T-80BW, wykorzystując do tego wcześniej opracowany zestaw modernizacyjny. Według Rosjan mają one dorównywać czołgom zachodnim, takim jak Leopard 2A5/A6 i M1A1/A2 Abrams.

T-80BW/T-80U wyposażone zostaną w systemy celownicze PN-72 Sosna-U. Kierowca będzie mógł korzystać z dzienno-nocnego przyrządu obserwacyjnego TWN-5/TWN-5M o zasięgu widzenia 80–160 metrów. Pojazdy otrzymają nową radiostację R-168-25U-2 i zmodernizowany interkom celem poprawienia komunikacji załogi i jakości dowodzenia. Ponadto na wyposażeniu znajdą się podręczne gaśnice do szybkiego użycia i system ochrony zbiorowej załogi PKUZ-1A, w tym urządzenia filtrowentylacyjne. Uzbrojeniem głównym pozostanie działo 2A46M/2A46M-5 kalibru 125 milimetrów. T-80BW/U będą chronione pancerzem reaktywnym Rielikt, a ponadto mają zużywać mniej paliwa.

Zmodernizowane pojazdy pancerne mają być gotowe do służby na Dalekim Wschodzie i surowych warunkach klimatycznych Syberii i Arktyki. Na ostatniej prostej są prace przygotowawcze i już w przyszłym roku planuje się dokonanie pierwszych remontów i montażu nowych podzespołów. Główny projektant czołgów tego typu Aleksander Umanskij powiedział, że opuszczenia zakładów przez pierwsze egzemplarze oczekuje się jeszcze w 2017 roku, zaś liczba pojazdów pancernych poddanych i harmonogram modernizacji zależeć będą od bieżących i oraz przyszłych potrzeb wojska.

(armyrecognition.com; na zdjęciu czołg T-80U, fot. Vitaly V. Kuzmin, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Vitaly V. Kuzmin, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported