Według portalu Jane’s 360 17 grudnia rosyjskie ministerstwo obrony pozyskało aktywne systemy ochrony pojazdów Drozd-2 (TKB-0252), wersję rozwojową Drozda pierwszej generacji (na zdjęciu na czołgu T-55AD). Nie podano, ile dokładnie systemów zakupiono, ale wartość kontraktu – wynosząca 745 tysięcy rubli – sugeruje, że nie jest ich dużo. W jego skład wchodzi również trzydzieści przeciwpocisków, a ponadto dziesięć z głowicą odłamkowo-burzącą.

Drozdy-2 zakupiono w celu integracji i testów na czołgach w wersji dowódczej T-72BK (Obiekt 184-1K). Rossijskaja gazieta zwraca uwagę, że w zamieszczonym wykazie specjalnego sprzętu i amunicji wymienione są antypociski stosowane kompleksie Afganit, który jest wersją rozwojową Drozda-2. Afganit instalowany jest na czołgach T-14 Armata.

Dokumenty nie określają, kiedy i gdzie odbędą się pilotażowe próby, a także późniejsze demonstracje możliwości systemu. Prawdopodobnie bardziej szczegółowe informacje o samym kompleksie, a także jego testach pojawią się już po ich zakończeniu. Do tej pory Rosjanie traktowali Drozda-2 jako system przeznaczony dla czołgów T-80U.

Drozd-2 w porównaniu do poprzednika charakteryzuje się większym kątem zabezpieczenia pojazdu, zaś dzięki mniejszemu rozmiarowi efektorów może zabrać większą ich liczbę. Prace rozwojowe trwają już bardzo długo. Z niepotwierdzonych informacji Drozd-2 ma masę 850 kilogramów oraz zapewnia ochronę dookólną w azymucie i od -6 ° to +20° w elewacji.

W listopadzie rosyjskie media poinformowały o testach czołgów T-72B3 z zainstalowanym aktywnym systemem ochrony pojazdu T09-06 (Ariena-M).

Zobacz też: Kompania niemieckich Leopardów 2 otrzyma Trophy

(janes.com)

Serguei S. Dukachev, na licencji CC BY-SA 3.0