Dowódca Floty Bałtyckiej – wiceadmirał Wiktor Chirkow – powiedział, że ministerstwo obrony zmodernizuje dwa znajdujące się w Obwodzie Kaliningradzkim lotniska wojskowe.

Pierwszym jest będące stale w użytku, położone dziewięć kilometrów na północny zachód od Kaliningradu lotnisko w miejscowości Czkałowsk. Głównym punktem modernizacji ma być wydłużenie pasa startowego do długości 3500 metrów, tak by mogły tam lądować wszystkie typy samolotów nie wyłączając Airbusów i Boeingów. Modernizacja potrwa około dwóch lat.

Drugie lotnisko położone jest po rosyjskiej stronie Mierzei Wiślanej (Bałtyckiej Kosy jak nazywają ją Rosjanie) mniej więcej naprzeciwko miasta Bałtyjsk. Zostało ono zbudowane przez Niemców jeszcze w latach trzydziestych XX wieku, a po wojnie było użytkowane przez Związek Radziecki. Następnie zostało opuszczone i obecnie jest całkowicie zdewastowane. Po odbudowie będzie pełniło rolę bazy dla wodnosamolotów (tak samo jak miało to miejsce w historii). Flota Bałtycka planuje do końca 2013 roku pozyskać przynajmniej cztery łodzie latające wykorzystywane do misji rozpoznawczych i ratunkowych.

Rola otoczonego przez należące do NATO Polskę i Litwę Obwodu Kaliningradzkiego znacznie wzrosła w ostatnich latach wraz z tym jak Rosja zaczęła poszukiwać możliwych dróg przeciwstawienia się powstaniu tarczy antyrakietowej. Ostatnio został tam uruchomiony radar dalekiego zasięgu, a w planach jest także rozmieszczenie zestawów przeciwlotniczych S-400 Triumf. Co jakiś czas Rosja grozi też rozmieszczeniem tam wyrzutni rakiet taktycznych Iskander.

(Ria Novosti)