Rosyjskie ministerstwo obrony postanowiło zmienić system szkolenia załóg najnowszych atomowych okrętów podwodnych projektów 955A (Boriej-A) i 885M (Jasień-M). Decyzja jest wynikiem prezydenckiego wezwania, aby przyspieszyć budowę okrętów podwodnych o napędzie nuklearnym.

Wcześniej szkolenia rozpoczynały się dopiero po przyjęciu każdej jednostki do służby. Od teraz podwodnicy rozpoczynają pierwsze zajęcia już podczas budowy i prób zakładowych. Eksperci z ministerstwa uważają, że nowa metoda przyspieszy proces przyjmowania okrętów do służby i uzyskiwania przez nie gotowości operacyjnej.

Już na etapie konstrukcji załogi będą zapoznawać się z poszczególnymi systemami i szlifować ich obsługę, przygotowywać się do operacji bojowych czy poznawać tajniki nawigacji. Po uzbrojeniu okrętu w grę wchodzić będzie jedynie zdobycie umiejętności bojowych. Wcześniej szkolenie trwało blisko rok, co wydłużało czas potrzebny do wprowadzenia okrętu do służby liniowej.

Szkolenie składa się z kilku etapów. Na początku wybiera się załogę. Następnie podwodnicy studiują budowę okrętu i działanie systemów okrętowych w ośrodkach szkoleniowych w Obninsku i Sosnowym Borze. Następnie udają się do stoczni, gdzie zapoznają się z okrętem. Wraz z inżynierami ze stoczni załoga uczestniczy w cumowaniu, próbach stoczniowych i odbiorczych. Potem opanowują najbardziej skomplikowane manewry, w tym z ćwiczebnym odpaleniem pocisków i torped. Ostatni etap obejmuje przejście pod lodem z obowiązkowym odpaleniem pocisków i torped.

Nowy reżim treningowy jest ważnym krokiem w kierunku szybszego wprowadzenia do służby okrętów typoszeregów Boriej-A i Jasień-M. Słuszność wprowadzonych zamian zapewne zweryfikuje praktyka.

Obecnie rosyjska marynarka wojenna dysponuje trzema okrętami projektu 955A w linii. Są to Jurij Dołgorukij, Aleksandr Niewskij i Władimir Monomach. Flota podwodna ma tylko jeden okręt typu Jasień: Siewierodwińsk (K-560). Jednostka dołączyła do Floty Północnej w 2014 roku. W budowie znajduje się pięć innych okrętów podwodnych ulepszonego projektu 885M, zaś jeden – Kazań (K-561) – przechodzi próby morskie.

Zobacz też: Rosyjskie Tu-95MS ćwiczyły ataki za pomocą pocisków manewrujących

(navyrecognition.com)

mil.ru, Creative Commons Attribution 4.0 International