Agencja informacyjna TASS doniosła, że plany rozwoju i wprowadzenia do produkcji seryjnej międzykontynentalnych pocisków balistycznych RS-26 Rubież zamrożono do 2027 roku. Rosyjskie programy zbrojeniowe przewidują kontynuowanie prac jedynie nad pociskami z hipersonicznymi głowicami skrzydlatymi Awangard.

Zawieszenie rozwoju RS-26 spowodowane jest brakiem funduszy na prace nad oboma systemami w tym samym czasie. Rosyjskie ministerstwo obrony zdecydowało, że pociski Awangard lepiej przysłużą się potencjałowi obronnemu Federacji Rosyjskiej.

W ostatnim czasie pojawiły się też spekulacje, że Rubież będzie używany na odległość mniejszą niż 5,5 tysiąca kilometrów i będzie klasyfikowany jako pocisk pośredniego zasięgu. 20 lutego Donald Trump polecił administracji prezydenckiej, aby przygotowała specjalny raport na temat potencjalnego łamania przez Rubież postanowień Układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu (INF) i nowego układu o ograniczeniu zbrojeń strategicznych z kwietnia 2010 roku, tak zwanego nowego START-u. Rosjanie określają jej zasięg operacyjny ma 5,8 tysiąca kilometrów, co i tak jest traktowanie jako próba obejścia traktatu INF.

Od 2012 roku do tej pory przeprowadzono kilka testów pocisków Rubież. Według ministerstwa obrony Federacji Rosyjskiej Rubież ma być zdolna do przełamania tarczy antyrakietowej w Europie. W 2013 roku znacznie dalej w deklaracjach poszedł rosyjski wicepremier. Dmitrij Rogozin wówczas nazwał nowy pocisk „zabójcą obrony przeciwrakietowej”. Jego zdaniem ani obecne, ani stworzone w przyszłości amerykańskie systemy obrony przeciwrakietowej nie będą zdolne do zatrzymania tego pocisku.

Kilkakrotnie przekładano już termin wprowadzenia ich do służby w Wojskach Strategicznych Specjalnego Przeznaczenia. Początkowo planowano, że trafią na wyposażenie sił zbrojnych już w 2015 roku, następnie w kolejnym. Do tej pory to się nie udało. W służbie miały najpierw uzupełnić, potem zaś zastąpić pociski Topol-M i Jars. W pierwszej kolejności miały trafić do 29. Gwardyjskiej Witebskiej Dywizji Rakietowej.

W grudniu ubiegłego roku podjęto podobną decyzję – o zawieszeniu rozwoju systemu wyrzutni kolejowych. Tu również decydującą rolę odegrały względy finansowe.

zobacz też: Rosja donosi o teście pocisku hipersonicznego

(tass.com)

Vitaly V. Kuzmin, via Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported