Rosyjskie ministerstwo obrony zamówi kolejną partię bombowców frontowych Su-34. Do 2027 roku rosyjskie lotnictwo wojskowe ma otrzymać siedemdziesiąt sześć maszyn tego typu. Samoloty będą dostarczone w zmodernizowanej konfiguracji NWO (Nowyje wozmożnosti) obejmującej między innymi nowe rodzaje uzbrojenia i wyposażenie rozpoznawcze.

Chociaż kontrakt nie został jeszcze podpisany – ustalono tylko jego szczegóły – producent samolotu zamówił już pierwsze podzespoły do produkcji. Jest to często stosowana praktyka w produkcji samolotów. Produkcja niektórych komponentów może zając nawet kilka miesięcy, a dzięki ich szybszemu wytworzeniu będą gotowe do ostatecznego montażu na samolocie w momencie podpisania umowy. Każdego roku ma być budowanych od ośmiu do czternstu Su-34.

Rosja kupuje Su-34 od 2008 roku. Początkowo zamówiono trzydzieści dwa bombowce. W 2012 roku złożono zamówienie na dodatkowe dziewięćdziesiąt dwa samoloty. Dla wszystkich egzemplarzy przewidziana jest modernizacja awioniki, dodanie nowych rodzajów uzbrojenia i trzech zasobników rozpoznawczych. UKR-RT służy do rozpoznania radiowego, UKR-OE ma czujniki optoelektroniczne, a UKR-RL służy do rozpoznania radarowego. Tak zmodyfikowane samoloty noszą oznaczenie Su-34M.

Ponadto samoloty od 2015 roku są wyposażone w wielofunkcyjny system walki elektronicznej Chibiny-10B. System zapewnia nie tylko zdolność samoobrony, ale również obrony innych jednostek biorących udział w operacji dzięki przeciwdziałaniu radiolokatorom systemów przeciwlotniczych i samolotów wczesnego ostrzegania.

Zobacz też: Indonezja: Pierwsza kobieta pilotem myśliwca

(airrecognition.com, lenta.ru)

Alex Beltyukov, Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0