W zeszłym roku Rosjanie zobowiązali się dostarczyć do Afganistanu dwadzieścia jeden sztuk wojskowych helikopterów transportowych Mi-17 stanowiących wersję eksportową śmigłowca Mi-8. Z zapowiedzi wynika, iż umowa zostanie zrealizowana w całości do połowy bieżącego roku.

Afgańskie Siły Narodowe mają otrzymać pozostałe dwanaście jednostek tego typu w lipcu tego roku. Jest to efekt podpisanego kontraktu między Stanami Zjednoczonymi a Federacją Rosyjską, który opiewa na sumę 365,5 milionów dolarów.

Do tej pory do Afganistanu dostarczono dziewięć sztuk Mi-17. Ich proces wdrażania do służby znajduje się w stadium testów odnoszących się do skuteczności działania w warunkach afgańskich.

Mi-17 stanowi przykład helikoptera transportowego, lecz może być również wykorzystywany jako bojowy, o czym świadczy jego uzbrojenie. Może on zabrać do półtora tysiąca kilogramów sprzętu ofensywnego, wliczając w to bomby i rakiety. Jego załoga wynosi trzy osoby. Może on dokonać transportu około 30 ludzi w rejon określonego incydentu. Co więcej, idealnie nadaje się do ewakuacji rannych z pola walki (może zabrać na pokład do 12 noszy z rannymi) oraz przewożenia ładunków.

Mi-17 w wersji V5, czyli ten, który ma być dostarczony o Afganistanu, wyposażony jest w rampę oraz dodatkowe drzwi oraz posiada charakterystyczny „nos delfina”.

Sam helikopter Mi-17 stanowi produkt eksportowy, który różni się od Mi-8 między innymi tym, że śmigło na tylnej belce umieszczone jest po lewej, a nie po prawej stronie. Jednostki z tej rodziny śmigłowców wykorzystywane są przez około czterdzieści krajów.

(http://en.rian.ru)