Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Rosja przystąpiła do wzmacniania swojej obrony powietrznej. Odpowiednie prace zostały potwierdzone na Ziemi Północnej.

Na położonej u brzegów Wyspy Rewolucji Październikowej wysepce Gołomiannij powstaje infrastruktura dla jednostki przeciwlotniczej. Według agencji Interfax w najbliższym czasie mają ruszyć prace na jeszcze pięciu wyspach. Projekt jest współrealizowany przez państwową firmę budowlaną Specstroj, która skierowała do Arktyki 1500 robotników, a niedługo wyśle kolejną setkę.

Oficjalne plany Kremla zakładają budowę w regionie szesnastu portów głębokowodnych, trzynastu lotnisk i dziesięciu radarów obserwacji przestrzeni powietrznej. Arktyka ma być także jednym z pierwszych przydziałów bombowców PAK DA, które do roku 2025 mają rozpocząć patrole w regionie. Inną kwestią pozostaje, który z systemów przeciwlotniczych zostanie skierowany na daleką północ. Do tej poryw Arktyce operowały jedynie Pancyry-S1. System okazał się zdolny do operowania w temperaturze do -50 stopni Celsjusza, jednak już podwozia okazały się nie wytrzymywać tak niskich temperatur. W kwietniu pojawiły się informacje, że KBP otrzymało polecenie opracowania arktycznej wersji Pancyra, spekuluje się, że system zostanie osadzony na podwoziu Armaty. Niemniej Pancyr-S1 jako system średniego zasięgu nie jest w stanie zapewnić szczelnej ochrony tak rozległego obszaru jak północna Syberia.

(businessinsider.com, welt.de, fot. Vitaly V. Kuzmin na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported via Wikimedia Commons)