Rosoboroneksport planuje zakończyć dostawy uzbrojenia do Wenezueli wraz z końcem 2013 roku. Informacjami na temat planów rosyjskiego państwowego eksportera podzielił się jeden z dyrektorów, Siergiej Ładygin. Słowa te padły podczas odbywających się w Brazylii międzynarodowych targów uzbrojenia LAAD 2013.

Jednak z ust przewodniczącego rosyjskiej delegacji nie padły żadne konkrety co do rodzaju uzbrojenia, które ma być dostarczone. Ładygin zaznaczył, iż łączna ich wartość będzie oscylować wokół kwoty dwóch miliardów USD.

Według rosyjskich ekspertów, w 2015 roku Wenezuela ma stać się drugim na świecie, po Indiach, największym odbiorcą rosyjskiego uzbrojenia. Nie przeszkodzi temu śmierć Hugo Chaveza. Współpraca wojskowo-techniczna z Wenezuelą zostanie utrzymana niezależnie od tego, kto przejmie władzę zmarłym przywódcy.

W latach 2005-2007 Wenezuela dokonała w Rosji zakupów o wartości czterech miliardów dolarów. Wenezuelskie siły zbrojne nabyły myśliwce Su-30MK2, śmigłowce Mi- 17, Mi-26 i Mi-35 oraz ponad sto tysięcy sztuk broni lekkiej, głównie karabiny automatyczne AK-103.

Ponadto w 2010 roku Wenezueli udzielona została pożyczka w wysokości 2,2 miliarda dolarów na zakup dużej partii rosyjskiego uzbrojenia, w tym dziewięćdziesiąt dwa czołgi podstawowe T-72M1M, transportery opancerzone BTR-80 i BMP-3 oraz wiele systemów artyleryjskich.

Caracas dysponuje również licencją na produkcję rosyjskich karabinów automatycznych AK-103. Co więcej, rząd Chaveza wynegocjował budowę zakładów produkcyjnych i centrów serwisowych dla sprzętu wojskowego.

(en.rian.ru)