Zastępca ministra obrony Federacji Rosyjskiej, generał armii Dmitrij Bułgakow, poinformował, że pozyskane z Laosu czołgi T-34 pozostają w dyspozycji 4. Gwardyjskiej Kantiemirowskiej Dywizji Pancernej. W jej ramach sformowano batalion złożony z trzydziestu czołgów, który stacjonuje w podmoskiewskim Naro-Fominsku.

Czołgi przetransportowano z Władywostoku do obwodu moskiewskiego i uroczyście odebrano w miejscowości Murom w obwodzie włodzimierskim, a następnie skierowano do Naro-Fominska, gdzie również je powitano, organizując paradę, której towarzyszył występ orkiestry. Żołnierze, którzy obsadzają i obsługują czołgi, już niebawem rozpoczną przygotowania do Defilad Zwycięstwa na moskiewskim Placu Czerwonym, a także w innych rosyjskich miastach.

Czołgi wezmą także udział w nagrywaniu programów telewizyjnych i filmów historycznych, w szczególności o drugiej wojnie światowej. Dowódca dywizji, pułkownik Władimir Zawadskij, oświadczył, że T-34 będą do pełnej dyspozycji od 1 marca.

Egzemplarze przejęte od Laosu wyjechały z fabryk w Czechosłowacji niespełna siedemdziesiąt lat temu. Nadal jednak działają i do tej pory były używane przez laotańskie wojska lądowe. Ich transfer do Rosji uzgodniono na początku 2018 roku i potraktowano jako cześć należności za sprzedaż czołgów T-72B1 Wientianowi.

Zobacz też: W czołgowym biathlonie wystartuje żeńska załoga

(armyrecognition.com)

mil.ru, Creative Commons Attribution 4.0 International