Rosyjski Ośrodek Wyszkolenia Kosmonautów (Centr podgotowki kosmonawtow) imienia Jurija Gagarina odebrał 29 marca pierwszą z dwóch nowych maszyn przeznaczonych do przewozu kosmonautów do kosmodromów Bajkonur i Wostocznyj. Samolotowi Tu-204-300 numer RA-64045 nadano imię „ojca” sowieckiej kosmonautyki Siergieja Korolowa.

W kabinie pasażerskiej przewidziano miejsce dla pięćdziesięciu osób, w tym sześciu kosmonautów, ponieważ Rosjanie zakładają, że taka właśnie będzie liczebność załóg przyszłych pojazdów kosmicznych. Kosmonauci mogą podróżować w pozycji leżącej, w kapsułach umożliwiających rozpoczęcie rehabilitacji po długotrwałym pobycie w kosmosie. Mają też do dyspozycji bogate wyposażenie medyczne.

Powoli dobiegają prace nad bliźniaczą maszyną, dla której wybrano imię Jurij Gagarin. Powinna być przekazana w ręce CPK już za kilka dni. Ze względów bezpieczeństwa obie załogi pojazdu kosmicznego – podstawowa i rezerwowa – zawsze wiezione są na kosmodrom osobnymi samolotami.

Jest już właściwie pewne, że pierwszymi „właściwymi” pasażerami Korolowa i Gagarina będą dwie załogi misji Sojuz MS-13: Aleksandr Skworcow, Luca Parmitano i Andrew Morgan oraz Siergiej Ryżykow, Thomas Marshburn i Sōichi Noguchi. Start misji zaplanowano na lipiec. Warto podkreślić, że według pierwotnych planów CPK miało otrzymać nowe samoloty już w 2015 roku.

Zobacz też: Pierwszy lot Tu-214ŁMK

(tass.ru, tvzvezda.ru)

Igor Dvurekov, GNU Free Documentation License, Version 1.2