Na rosyjskich stronach internetowych pojawiły się zdjęcia czołgu T-72B3 z zainstalowanym aktywnym systemem ochrony pojazdu T09-06 (Ariena-M). Wyrywkowe informacje nie precyzują, gdzie odbywały się próby poligonowe i kiedy je przeprowadzono.

Na zdjęciach można dostrzec radiolokator systemu i pojemniki z przeciwpociskami umieszczone po bokach wieży. Te ostatnie dodatkowo zabezpieczono przed odłamkami. Historia związku Arieny-M i zmodernizowanego prototypu czołgu T-72B3 sięga salonu przemysłu obronnego w Niżnym Tagile w 2013 roku. Wówczas na prototypie pokazano makietę rosyjskiego aktywnego systemu ochrony.

Takim sam zestaw zaprezentowano dwa lata później. Testy Arieny-M na czołgu T-72B3 nie powinny dziwić. Już w styczniu 2017 roku konstruktor generalny KBM Kołomna, Walerij Kaszin, informował, że odbywają się próby poligonowe pod kontrolą dowództwa rosyjskich wojsk lądowych i pod specjalnym nadzorem ich dowódcy, generała armii Olega Saljukowa.

Systemy Ariena-M są przeznaczone do seryjnego montażu na czołgach T-72B3 i T-90. W czerwcu 2018 roku uralskie biuro UKBTM, część składowa Urałwagonzawodu, poszukiwało dostawcy komponentów T09-06 do modernizacji czołgu T-72B3 w ramach programu Ulepszenie-A. Koszt pozyskania tych podzespołów ocenia się na minimum pięć milionów rubli. Obecne próby najpewniej są sprawdzianem poprawności działania tych komponentów.

Ariena-M to system typu hard-kill; składa się z dwóch głównych komponentów: radiolokatora i antypocisków. Wielofunkcyjny radar o wysokiej odporności na zakłócenia odpowiada za wykrywanie, śledzenie zagrożeń i naprowadzanie ładunków na pociski. Efektory rozmieszczone są na całym obwodzie wieży czołgu w zasobnikach.

Ariena-M zapewnia naprowadzanie przeciwpocisków po ich wystrzeleniu. System ochrania pojazd przed ostrzałem różnego rodzaju broni przeciwpancernej, w tym pocisków kierowanych i granatów z głowicami kumulacyjnymi. Według Rosjan jest skuteczny w każdych warunkach pogodowych i niewrażliwy na próby oszukiwania radiolokatora poprzez rzucanie kamieniami czy ostrzał z broni maszynowej. Przeciwpociski niszczą cele w odległości od dwudziestu do pięćdziesięciu metrów (dookólnie i w elewacji od –6 do +20 stopni).

Zobacz też: Testy BMP-2M zakończą się w grudniu

(topwar.ru)

Vitaly Kuzmin, CC BY-SA