Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o zakończeniu dostaw kolejnej partii uzbrojenia dla laotańskich wojsk lądowych. Oficjalne potwierdzenie dostaw zmodernizowanych czołgów podstawowych T-72B1 i opancerzonych samochodów rozpoznawczych BRDM-2M nastąpiło podczas uroczystości z okazji siedemdziesiątej pierwszej rocznicy utworzenia laotańskich sił zbrojnych.

Sprzęt pojawił się też W trakcie przemarszu wojsk uświetniającego obchody. Podczas defilady obecna była delegacja rosyjska z generałem porucznikiem Aleksandrem Kszimowskim, stojącym na czele Głównego Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej.

Sprzęt prawdopodobnie trafił tą samą droga co pierwsza partia, czyli do wietnamskiego portu Tiên Sa (Laos nie ma dostępu do morza), a następnie drogą lądową do miejsca docelowego. Dostawy rozpoczęły się pod koniec listopada 2019 roku. Czołgi tego typu mają stanowić siłę batalionu w laotańskich wojskach lądowych. Docelowo ma ich być trzydzieści sztuk. Do tej pory trafiło prawdopodobnie dwadzieścia pojazdów (to samo tyczy się BRDM-ów-2M).

Dostawy czołgów T-72B1MS – wyposażonych w celownik działonowego PN-72U Sosna-U – rozpoczęły się na przełomie lat 2018 i 2019. Wientian zastanawiał się nad wyborem bardziej zaawansowanego czołgu T-72B3, ale względy finansowe wymogły pozyskanie T-72B1MS. W pierwszym przypadku trzeba by zapłacić 3 miliony dolarów za sztukę, w drugim zaś – od 1,5 do 2 milionów.

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat Rosja i Laos zacieśniły stosunki dwustronne, zwłaszcza w obszarze transferu uzbrojenia i wspólnych ćwiczeń wojskowych. Na początku 2019 roku rosyjscy saperzy przebywający w Laosie oczyścili z niewybuchów obszary o powierzchni pięćdziesięciu dwóch hektarów. Niemal w tym samym czasie pojawiła się informacja o odebraniu przez Moskwę dostawy pochodzących z laotańskich sił zbrojnych trzydziestu czołgów T-34, które później pozwoliły na utworzenie batalionu. Natomiast pod koniec roku odbyły się pierwsze rosyjsko-laotańskie ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem „Łaros-2019”. Wzięło w nich udział 500 żołnierzy z obu stron.

Zobacz też: Syryjski „technical” na podwoziu T-72

(armyrecognition.com)

Khamlabouttavong, na licencji CC BY-SA 4.0