Moskwa będzie zabiegać o sprzedaż kolejnych sześciu myśliwców Su-30K, które pierwotnie sprzedano do Indii, a z czasem zostały wymienione na nowsze Su-30MKI. Kreml liczy, że po zrealizowaniu kontraktu z Angolą na dwanaście samolotów znajdzie następnych klientów na kontynencie afrykańskim.

Ofertę pozyskania myśliwców tego typu przedstawiono na pierwszym w historii szczycie Rosja–Afryka, który odbył się w dniach 23–24 października. Nieznane są jednak wyniki rozmów, gdyż żadna ze stron nie wydała oświadczenia w tej sprawie. W 2017 roku pojawiły się nawet pogłoski, że Angola zamierza zgarnąć całą pulę poindyjskich myśliwców, więc może przywódcy tego państwa będą kuszeni potencjalnym kontraktem.

W 2013 roku zaoferowano dwanaście maszyn angolskim siłom powietrznym za mniej więcej miliard dolarów. Finansowanie odbywało się w całości z pożyczki udzielonej przez Kreml. Pierwsze maszyny pojawiły się w afrykańskim kraju we wrześniu 2017 roku, zaś kolejne cztery – w listopadzie 2018 roku. Dostawy zakończyły się w maju tego roku.

Myśliwce zmodernizowano w 558. Lotniczych Zakładach Remontowych z Baranowicz. Su-30KN mają być na poziomie myśliwców Su-30SM. Mają dwanaście podskrzydłowych węzłów uzbrojenia, w których mogą być przenoszone pociski przeciwokrętowe Ch-31A, antyradarowe Ch-31P i RWW-AE, przeznaczone do zwalczenia celów powietrznych. Do dzisiaj nie jest jasne, ile ulepszeń standardu SM otrzymały maszyny przeznaczone dla Força Aérea Nacional de Angola.

Na szczyt w rosyjskim kurorcie Soczi zaproszono liderów wszystkich pięćdziesięciu czterech krajów afrykańskich, nie wszyscy jednak wzięli w nim udział. Spotkane, któremu współprzewodniczyli prezydenci Rosji i Egiptu, Władimir Putin i Abd el-Fatah es-Sisi, jest niewątpliwie jednym z instrumentów politycznego umacniania się Kremla na kontynencie afrykańskim. Wiąże się z tym nie tylko sprzedaż uzbrojenia, ale także poszukiwanie sojuszników i partnerów gospodarczych, którzy mogliby stać się rynkiem zbytu dla rosyjskich towarów sektora cywilnego.

Zobacz też: Angola rozważa kupno białoruskich systemów przeciwlotniczych

(defenseworld.net)

US Air Force / Tech. Sgt. Keith Brown