Rosja rozpoczęła dostawy zmodernizowanych czołgów podstawowych T-72B1 dla laotańskich sił zbrojnych. Kilka dni temu duża partia czołgów tego typu przybyła do wietnamskiego portu, skąd do Laosu trafią drogą lądową. Informacje o dostawach potwierdzają spekulacje na temat kontraktu, który miał być podpisany między Moskwą i Wientianem. Według dostępnych informacji podpisano go w bieżącym roku, w czasie czołgowego biathlonu w Rosji albo niebawem po zawodach pancerniaków.

Na początku kwietnia Rosjanie zaprezentowali ulepszony T-72B1 oficerom sił zbrojnych Laosu, którzy złożyli w Rosji wizytę z laotańskim ministrem obrony, generałem broni Chansamonem Channhalą na czele. Rosjanie zademonstrowali zmodernizowany wóz i jego możliwości taktyczne. Laotańczycy dali się przekonać i zamówili kilkadziesiąt pojazdów w celu modernizacji wojsk lądowych.

Ciekawostką jest, że oficerowie sił zbrojnych Laosu zaznajamiali się również z T-72B3 podczas czołgowego biathlonu w 2017 roku, ale ze względu na wysoki koszt – trzy miliony dolarów za sztukę – Laos wybrał tańszą wersję T-72B1.

Zmodernizowany czołg T-72B1 „Biały Orzeł” (Obiekt 184-1) wyposażony jest w wielokanałowy celownik działonowego PN-72U Sosna-U i panoramiczny przyrząd obserwacyjno-celowniczy dowódcy Sokolinyj Głaz zintegrowany z kamerą termowizyjną trzeciej generacji. Ponadto czołg ma nowy zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z ciężkim karabinem maszynowym NSWT kalibru 12,7 milimetra. Nowe laotańskie czołgi nie mają jednak elektrooptycznego systemu zakłócającego Sztora-1, a także dysponują pancerzem reaktywnym Kontakt-1.

Zobacz też: Rozpoczęły się testy ogniowe czołgu T-72AMT

(janes.com, armyyrecognition.com, defense-studies.blogspot.com)

Vitaly V. Kuzmin, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International