Podczas forum militarno-technicznego Armija-2016 Rosja ujawniła bezzałogowy gąsienicowy pojazd bojowo-rozpoznawczy Uran-9/Wichr. Maszyna powstała na bazie bojowego wozu piechoty BMP-3 (na zdjęciu).

Według konstruktorów wybór podwozia podyktowany był jego niezawodnością i prostotą, Wichr jest jednak systemem modułowym i może zostać na życzenie klienta zintegrowany z innymi pojazdami. Otwiera się tutaj dość długa lista rosyjskich lekkich wozów bojowych z transporterami opancerzonymi BTR-80 i ciężarówkami rodziny Ural włącznie. Robotyzacja jest także przedstawiana jako propozycja modernizacji BMP-1 i BMP-2.

Sercem systemu jest układ zdalnego sterowania w skład którego wchodzą także elektro-optyczne urządzenia obserwacyjne, system automatycznego śledzenia celu, laserowy dalmierz i komputer balistyczny. Podstawowe uzbrojenie Wichra to działko 2A72 kalibru 30 milimetrów sprzężone z karabinem maszynowym PKTM oraz wyrzutnie pocisków przeciwpancernych Kornet-M. Pojazd może być jednak przezbrojony w działko przeciwlotnicze kalibru 23 milimetrów, granatniki automatyczne, wielkokalibrowe karabiny maszynowe, a nawet wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych bliskiego zasięgu rodziny Igła lub Wierba. Możliwa jest także integracja z zagranicznym uzbrojeniem.

Wichr ma masę 14,7 tony i ładowność czterech ton. Pojazd na drogach może rozwinąć prędkość do 62 kilometrów na godzinę, a w wodzie do 10 kilometrów na godzinę. Zastosowany moduł zdalnego kierowania pozwala na operowanie w odległości do dziesięciu kilometrów od stanowiska operatora. Pojazd będzie zdolny do operowania we współpracy z innymi robotami oraz dronami. Według zapewnień producenta Wichr osiągnie gotowość bojową do końca bieżącego roku.

Zobacz też: Rosyjskie testy bojowo-rozpoznawczego robota

(janes.com; fot. Materiały prasowe Iżewskij Radiozawod)

Vovan, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0, via Wikimedia Commons