Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało agencję TASS o przeprowadzeniu w trakcie ćwiczeń „Kawkaz 2020″ próby roju dronów. Na poligonie Kapustin Jar zebrano grupę dronów różnych typów, w tym Forpost (na zdjęciu), Orłan-10 i Eleron-3. Ogólnikowy komunikat nie zdradza wielu szczegółów, zasiewa jednak wątpliwości co do charakteru roju.

Podano, że zespół bezzałogowców prowadził działania rozpoznawcze i atakował cele naziemne. Drony operowały na wysokości od stu do 5 tysięcy metrów. Ta krótka charakterystyka wskazuje raczej na zebrany ad hoc zespół rozpoznawczo-uderzeniowy niż prawdziwy rój. Prowadzone w USA, Europie i Chinach badania zmierzają do stworzenia autonomicznych grup bezzałogowców funkcjonujących jako jeden organizm.

Z drugiej strony komunikat rosyjskiego ministerstwa obrony nie wskazuje, czy drony były sterowane z ziemi czy działały autonomicznie. Chińskie eksperymenty pokazały, że działający rój można stworzyć nawet z komercyjnych dronów, wystarczy zastosować odpowiednie oprogramowanie.

Niezależnie od rzeczywistego charaktery przetestowanego roju wyraźnie widać rosnące zdolności rosyjskich sił zbrojnych w zakresie wykorzystania systemów bezzałogowych. Już w trakcie ubiegłorocznych ćwiczeń „Centr 2019″ na szeroką skalę wykorzystano drony do działań rozpoznawczych i uderzeniowych. Rosjanie przykładają także dużą wagę do wykorzystania bezzałogowców w walce radioelektronicznej.

Rosyjskie siły zbrojne z powodzeniem wykorzystują drony w konfliktach na Ukrainie i w Syrii, chociaż w obu przypadkach ograniczają się do rozpoznania i kierowania ogniem artylerii. Plany są jednak dużo ambitniejsze i zmierzają do współpracy bezzałogowych statków powietrznych z naziemnymi robotami bojowymi. Te ostatnie zresztą też mają operować w roju.

Przeprowadzone w dniach 21–26 września ćwiczenia „Kawkaz 2020″ nie dorównują rozmachem „Centr 2019″ czy „Wostok 2018”. Udział w nich wzięło 80 tysięcy żołnierzy, w tym jednostki Gwardii Narodowej i podległe ministerstwu do spraw sytuacji nadzwyczajnych. Na poligonach wykorzystano około 250 czołgów, 450 bojowych wozów piechoty i transporterów opancerzonych, a także 200 egzemplarzy artylerii lufowej i rakietowej.

Tradycją stał się już udział w dużych rosyjskich manewrach zagranicznych gości. W tym roku na ćwiczenia przyjechało około tysiąca żołnierzy z Armenii, Białorusi, Chin, Mjanmy (Birmy) i Pakistanu. Obserwatorów przysłały Azerbejdżan, Indonezja, Iran, Kazachstan, Tadżykistan i Sri Lanka.

Zobacz też: OMFV zoptymalizowany przeciw Rosji

(forbes.com, tass.com)

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej