Podczas odbywających się w New Delhi targach Defexpo Rosjanie zaproponowali gospodarzom sprzedaż okrętów wyposażonych w napęd niezależny od powietrza oraz pomoc w opracowaniu własnych takich konstrukcji.

Indie prowadzą obecnie przetarg na zakup 6 okrętów podwodnych z napędem niezależnym od powietrza (praca w obiegu zamkniętym). O wyceniany na prawie 12 mld$ kontrakt ubiegają się Niemcy (Typ 214), Francja (Scorpene), Hiszpania (S-80) oraz Rosja z jednostkami projektu 1650 „Amur”. Ażeby uatrakcyjnić swoją ofertę rosyjska centrala Rosoboronoexport zaproponowała pomoc w opracowaniu napędu pracującego w cyklu zamkniętym, który mógłby być później zastosowany na wspólnie konstruowanych okrętach podwodnych. Rosjanie sami przeprowadzają właśnie finalne testy układu napędowego przeznaczonego dla Amurów i uważają, że oferta współpracy może mieć krytyczne znaczenie przy wyborze zwycięzcy przetargu.

Projekt 1650 „Amur” to wysoce udoskonalona wersja słynnego projektu 877/636(„Kilo”), który jest już użytkowany przez indyjską marynarkę wojenną. Jak zapewnia producent „Amury” będą mogły przebywać w zanurzeniu aż 25 dni, mają być też cichsze od jednostek z silnikami diesla. Odpadnie także problem chrap, zdradzających położenie okrętu. Jednostki przeznaczone dla Indii będą mogły przenosić odpalane z wyrzutni torpedowych rosyjsko-indyjskie przeciwokrętowe pociski rakietowe „Brahmos”. Rosja posiada obecnie 1 okręt zbliżonego proj. 677 „Łada”, w budowie mają znajdować się jeszcze 2 jednostki udoskonalonego typu. Ich wejście do służby przewidziane jest na rok 2014.

(RIA Novosti)