Rosja planuje podjęcie prac nad zupełnie nowym typem wielozadaniowego atomowego okrętu podwodnego, mającym w założeniu dorównywać najnowszym konstrukcjom zachodnim. Okręty projektu 545 (typ Łajka) będą pierwszymi od niemal pól wieku rosyjskimi okrętami podwodnymi projektowanymi od podstaw. Nowe jednostki będą miały zastąpić w rosyjskiej marynarce wojennej okręty typów Szczuka (projektu 971) i Barrakuda (projektu 945).

Trzon rosyjskiej floty podwodnej nadal tworzą jednostki zaprojektowane i wybudowane w czasie zimnej wojny. Po rozpadzie Związku Radzieckiego Rosja przez wiele lat nie miała możliwości finansowych do prac nad utrzymaniem marynarki wojennej w pełnej sprawności, nie mówiąc o pracach nad nowymi typami okrętów. Sytuacja zaczęła się poprawiać dopiero w drugiej dekadzie dwudziestego pierwszego wieku, gdy rosyjskie okręty podwodne zaczęły częściej wychodzić na północny Atlantyk i Morze Śródziemne, a załogi zdobywały doświadczenie między innymi w czasie odpalania pocisków manewrujących na cele w Syrii.

Okręty typu Łajka będą opracowywane przez biuro projektowe Malachit. Pierwsze wizualizacje wskazują na konwencjonalną budowę okrętu. Będzie to jednostka dwukadłubowa, z sonarem umieszczonym w dolnej części dziobu i wyrzutniami torped umieszczonymi najprawdopodobniej nad sonarem, bezpośrednio na dziobie, a nie z boków kadłuba, jak często w jednostkach amerykańskich.

Okręt będzie poruszany pojedynczą klasyczną śruba napędową, co jest rozwiązaniem dosyć niezwykłym jak na współczesny atomowy okręt podwodny. Większość konstrukcji zachodnich wykorzystuje pędniki strumieniowe.

O uzbrojeniu wiadomo niewiele, ale spekuluje się, że będzie to osiem wyrzutni torped kalibru 533 milimetry, bez wyrzutni kalibru 650 milimetrów. Na okręcie znajdzie się również miejsce na pionowe wyrzutnie uzbrojenia, prawdopodobnie cztery, co da możliwość przenoszenia do szesnastu pocisków manewrujących. Spekuluje się, że w dalszej przyszłości Łajka może stanowić bazę dla nowego typu strategicznych nosicieli rakiet balistycznych, w których dziobowe i rufowe sekcje pozostaną bez zmian, a w środek zostaną wstawione sekcje z silosami pocisków międzykontynentalnych.

Zobacz też: Holandia wybierze okręty podwodne w 2022 roku

(navalnews.com)

Biuro Konstrukcyjne Malachit