Przyjęty 24 stycznia przez Rosję nowy państwowy program zamówień zbrojeniowych na lata 2018–2027 nie przewiduje budowy okrętów podwodnych typu Boriej-B. W 2017 roku mówiło się, że niebawem rozpoczną się prace badawczo-rozwojowe, zaś pierwszy okręt projektu 955B miał trafić do służby już w 2026 roku. Podawano nawet pierwsze szczegóły konstrukcyjne, w szczególności przewidywano montaż pędnika wodnoodrzutowego zamiast konwencjonalnej siedmiopiórowej śruby. Ogółem miały powstać cztery Borieje-B.

Rosjanie wykonują kolejną woltę i tym razem w zamian ma powstać sześć dodatkowych okrętów podwodnych z napędem atomowym projektu 955A Boriej-A. Państwowa agencja informacyjna TASS podała, że najnowsze rosyjskie boomery będą budowane przez stocznię Siewiernoje Maszynostroitielnoje Priedprijatije w Siewierodwińsku. Początek konstrukcji jednostek zaplanowano na okres po 2023 roku.

Po otrzymaniu wszystkich Boriejów-A rosyjska marynarka wojenna będzie mieć czternaście okrętów podwodnych projektu 955, w tym trzy zaliczane do typu podstawowego i jedenaście zmodernizowanych.

Agencja TASS, powołując się na źródło ulokowane w ministerstwie obrony, poinformowała, że po analizie propozycji budowy okrętów podwodnych Boriej-B podjęto decyzję o niewcielaniu jej w życie. Powodem jest niespełnianie kryterium opłacalności. Zamiast okrętów nowego typu powstanie sześć Boriejów-A, które finalnie służyć będą we Flocie Oceanu Spokojnego i Flocie Północnej. Informacja podana przez agencję TASS nie doczekała się dotychczas żadnego oficjalnego potwierdzenia.

Obecnie rosyjska marynarka ma trzy strategiczne okręty podwodne projektu 955. Są to: K-535 Jurij Dołgorukij, K-550 Aleksandr Niewskij i K-551 Władimir Monomach. Pierwszy pływa we Flocie Północnej, pozostałe dwa – we Flocie Oceanu Spokojnego. Kniazia Władimira, pierwszego przedstawiciela zmodyfikowanego projektu 955A, zwodowano w listopadzie ubiegłego roku. Pozostałe okręty – Kniaź Oleg, Gienieralissimus Suworow, Impierator Aleksandr III i Kniaź Pożarskij – znajdują się na różnych etapach budowy.

Przyjęcie wszystkich czterech do służby odbywać się będzie stopniowo. Ostatni ma zasilić flotę podwodną do końca 2020 roku. W grudniu 2016 roku położono stępkę pod ostatniego zaplanowanego Borieja.

Zobacz też: Jurij Dołgorukij odpalił salwę pocisków balistycznych Buława

(navyrecognition.com)

Wadim Sawickij, Mil.ru, Creative Commons Attribution 4.0 International