Dziennik Tages Anzeiger poinformował, że w sierpniu ubiegłego roku ze Szwajcarii uciekło dwóch Rosjan podejrzewanych o szpiegostwo. Najprawdopodobniej przygotowywali oni operację wymierzoną w Światowe Forum Ekonomiczne w Davos.

Jak często w takich przypadkach bywa, przyczyna wpadki rosyjskiego wywiadu była banalna. Na początku sierpnia 2019 roku policja kantonu Graubünden zatrzymała do kontroli dwóch obywateli rosyjskich posługujących się paszportami dyplomatycznymi. Podejrzenia policjantów od początku wzbudził fakt, że nie byli to akredytowani dyplomaci, natomiast jeden z nich podawał się za blacharza. Obaj zgłosili zamiar trzytygodniowego pobytu w Szwajcarii.

Nie było powodu, aby zatrzymać obu Rosjan, jednak policja kantonalna natychmiast poinformowała służby wywiadowcze. Do akcji wkrótce włączyła się rosyjska ambasada, grożąc konsekwencjami dyplomatycznymi w przypadku aresztowania. Nie była jednak w stanie przekonywająco wyjaśnić, skąd dwóch robotników wzięło paszporty dyplomatyczne. Obaj podejrzani szybko zniknęli.

Sprawę ujawniono wraz z rozpoczęciem Światowego Forum Ekonomicznego. Prawdopodobnie blacharz wraz z kolegą mieli przygotować urządzenia podsłuchowe lub atak hakerski. Ewentualnych celów operacji jest bardzo dużo. Organizatorzy Forum wskazują chociażby na amerykańsko-brytyjskiego inwestora Billa Browdera, zaciętego przeciwnika Kremla.

Bowder współpracował z zamordowanym rosyjskim prawnikiem Sergiejem Magnickim, na którego cześć nazwano ustawę Kongresu USA wprowadzającą indywidualne sankcje wobec rosyjskich polityków, oligarchów i urzędników. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Władimir Putin po raz ostatni uczestniczył w Forum w Davos jedenaście lat temu i nie przywiązuje do niego dużej wagi.

Tages Anzeiger zauważa, że w ciągu ostatnich lat aktywność rosyjskiego wywiadu w Szwajcarii znacznie wzrosła. W roku 2018 dzięki informacjom szwajcarskich służb złapano na gorącym uczynku zespół cyberszpiegów GRU przeprowadzający operację w Hadze. Inny zespół GRU najprawdopodobniej w Genewie przygotowywał się do otrucia Sergieja Skripala.

Zobacz też: Szwecja kontra rosyjscy „turyści”

(tagesanzeiger.ch)

Alexey M., Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International