Rosyjskie ministerstwo obrony planuje zlecić modernizację kolejnych trzech korwet projektu 1234 Owod (w kodzie NATO: Nanuczka-I) służących we Flocie Pacyfiku. Dzięki temu resurs okrętów wydłuży się o osiem lat. Nie podano nazw okrętów, które miałyby podlegać modernizacji. Wiceminister obrony Aleksiej Kriworuczko stwierdził, że jeśli projekt zostanie zatwierdzony, realizacja zajmie pięć lat.

– Potencjał bojowy okrętów i zasięg wykrywania innych jednostek wzrosną ponadtrzykrotnie – powiedział Kriworuczko podczas wizyty w Północno-Wschodnim Centrum Remontowym w Wiluczinsku.

Deklaracje wiceszefa rosyjskiego resortu obrony mają związek z przedterminowym oddaniem do użytku pierwszego wyremontowanego okrętu tego projektu: Smiercza. Korweta miała pojawić się na morzu pod koniec roku, ale już w lipcu uchwycił ją obiektyw aparatu P-3C Oriona Japońskich Morskich Sił Samoobrony latającego nad Morzem Japońskim, 250 kilometrów na północny-wschód od cieśniny Sōya.

Korwety (lub małe okręty rakietowe) projektu 1234 Owod budowane były dla marynarki sowieckiej i klientów eksportowych w latach 1969–1991. Przeznaczone są do ochrony szlaków morskich, eskorty innych okrętów, walki z jednostkami nawodnymi na obszarach przybrzeżnych.

Głównym ich uzbrojeniem są pociski przeciwokrętowe P-120 Malachit (wersje eksportowe wykorzystywały pocisk P-15). Na Smierczu sześć wyrzutni zastąpiono szesnastoma nowocześniejszymi pociskami 3M24 Uran. Do samoobrony służą pociski zestawu przeciwlotniczego Osa-M. Oryginalna Nanuczka I jest uzbrojona w podwójne działo AK-257 kalibru 57 milimetrów, Smiercza po modernizacji wyposażono w armatę AK-176MA.

Zmodernizowane okręty otrzymują również system kierowania ogniem BAGIRA, co pozwala na ostrożne nazywanie ich wielozadaniowymi. Radar Titanit, który służy do wykrywania celów powierzchniowych, zastąpiono nowoczesną stacją Minerał KRS-27. Ponadto okręt ma charakteryzować się bardzo niską sygnaturą radarową. Unowocześniony w ten sposób Smiercz klasyfikowany jest jako projekt 1234.1.

Zobacz też: Duże ćwiczenia rosyjskich okrętów podwodnych

(turkishmaritime.com.tr, navyrecognition.com)

Антон Блинов, mil.ru