Rosjanie przedstawili kontrpropozycję dla amerykańskiego planu dostarczenia technologii niezbędnych do zbudowania nowoczesnego lotniskowca. W połowie ubiegłego roku Stany Zjednoczone rozpoczęły wstępne rozmowy z Hindusami, którzy szczególnie zainteresowani są zakupem technologii katapult elektromagnetycznych EMALS i wyposażeniem lotniskowca INS Vishal w napęd nuklearny.

Wysoki przedstawiciel indyjskiej marynarki wojennej powiedział, że do wyścigu włącza się Moskwa, która zaoferowała projektowany lotniskowiec o napędzie nuklearnym projektu 23000E Sztorm. Do formalnego przedstawienia propozycji doszło podczas wizyty zespołu roboczego rosyjskiego przemysłu stoczniowego w Indiach w pierwszym tygodniu lipca. O rosyjskich przymiarkach mówiło się już w marcu bieżącego roku. Nowe Delhi nie zdecydowało jeszcze czy lotniskowiec wybuduje podmiot zagraniczny, czy powstanie on w stoczniach krajowych. Nie wiadomo też czy Hindusi po raz kolejny wejdą do tej samej rzeki, gdyż problemy z poprzednim lotniskowcem zakupionym od Rosji, INS Vikramaditya, jeszcze się nie skończyły.

Państwowe Centrum Badawcze imienia Kryłowa ujawniło pierwsze informacje o nim w maju ubiegłego roku, zaś szerszej publiczności został pokazany podczas Międzynarodowego Salonu Morskiej Techniki Wojskowej w dniach 1–5 lipca 2015 roku w Sankt Petersburgu. Do tej pory nie zapadły jednak kluczowe decyzje o jego budowie.

Zobacz też: Rosyjskie marzenia o superlotniskowcu

(defensenews.com; fot. Indian Navy na licencji Creative Commons Attribution 2.5 India)

Indian Navy, Creative Commons Attribution 2.5 India