Agencja informacyjna Bloomberg doniosła 30 maja, że Rosja prawdopodobnie odrzuciła irański wniosek o zakup systemów obrony przeciwrakietowej S-400, obawiając się, że sprzedaż doprowadzi do zwiększenia napięcia na Bliskim Wschodzie. Nie jest to oficjalne stanowisko Moskwy, ale informacje podane przez „dwie osoby posiadające wiedzę na ten temat”. Źródła zażądały anonimowości, gdyż nie są uprawnione do rozpowszechniania tych wiadomości.

Być może o decyzji Władimira Putina jako pierwszy dowiedział się minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif, który odwiedził Moskwę 7 maja. Pod koniec maja z wizytą roboczą w Teheranie pojawił się wiceminister dyplomacji Siergiej Riabkow, aby przedyskutować wiele spraw dotyczących regionu i wspólny plan działania. Możliwe jest też, że wówczas Irańczycy usłyszeli odmowę w sprawie sprzedaży tego systemu przeciwlotniczego.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej nie odpowiedziało na prośbę o komentarz w tej sprawie, irańscy urzędnicy zaś nie byli osiągalni, gdyż czwartek jest początkiem weekendu w Iranie. Milczy również rosyjskie ministerstwo obrony. Prawdopodobnie szersze informacje pojawią się w najbliższym czasie.

Reakcja Rosji na prośbę Iranu może odzwierciedlać chęć zachowania równowagi sił w Zatoce Perskiej i uniknięcia dalszej eskalacji napięcia, do którego doszło w ostatnim czasie. Wpływ na decyzję Moskwy mogły mieć również reperkusje związane ze sprzedażą systemu S-400 Triumf do Turcji.

Domniemywa się, że Putin dąży do poprawy stosunków międzypaństwowych z innymi potęgami regionalnymi, takimi jak Arabia Saudyjska i Izrael. Dlatego też, mimo że Rosję i Iran łączą silnie więzi polityczne i wojskowe, stara się podejmować decyzje, które nie spalą mostów w kontaktach z adwersarzami Iranu. Takim posunięciem zapewne byłaby sprzedaż S-400 ajatollahom.

Ponadto wczoraj Siergiej Ławrow zapowiedział dążenie Moskwy do podpisania paktu o nieagresji przez Iran i państwa wchodzące w skład Rady Współpracy Zatoki Perskiej. Umowa ta miałaby doprowadzić do deeskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie.

Zobacz też: Alternatywne ograniczenie programu jądrowego Iranu

(bloomberg.com, sputniknews.com, themoscowtimes.com)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License