W Rosji trwają prace nad nową wersją słynnego skafandra kosmicznego Orłan. Według zapowiedzi ma ona dysponować wyświetlaczem w hełmie i systemem ratowniczym. Taką informację podał państwowej agencji TASS prezes NPP Zwiezda Siergiej Siergiejewicz Pozdniakow.

Wyświetlacz ma być zbliżony w ogólnym zamyśle do wyświetlaczy przeziernych, które obecnie są używane przez pilotów wojskowych. Dzięki temu kosmonauta wykonujący czynności pozapojazdowe mógłby zarówno monitorować parametry kombinezonu, jak i otrzymywać instrukcje w postaci pisemnej.

Z kolei system ratowniczy będzie przewidziany na wypadek zerwania się uwięzi mocującej kosmonautę do pojazdu. Będzie to więc rosyjski odpowiednik amerykańskiego systemu SAFER (Simplified Aid For EVA Rescue), tyle że zintegrowany z kombinezonem.

Poza tym jednak zmiany w porównaniu z obecnie stosowaną wersją Orłan-MKS mają być minimalne. Planowana jest poprawa konstrukcji rękawów z myślą o osobach mających krótsze ramiona i zwiększenie otworu, przez który kosmonauta wciska się do środka, tak aby ułatwić życie osobom o większych gabarytach (zobacz też: Fiodor – rosyjski robot astronauta i… rewolwerowiec). Prace rozwojowe mają trwać około trzech lat.

Orłany w różnych wersjach są wykorzystywane od 1977 roku. Pierwszy kombinezon tego typu opracowany przez NPP Zwiezda (przedsiębiorstwo znane także z produkcji foteli wyrzucanych) zadebiutował na orbicie w ramach lotu stacji orbitalnej Salut 6. Obecnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znajdują się trzy Orłany-MKS.

Zobacz też: Więcej informacji o okrętach podwodnych typu Chaski

(tass.com)

NASA