Amerykanie mieli już swoje latające bez spadochronu Humvee. Tym razem podobny wypadek zdarzył się po drugiej stronie żelaznej kurtyny. Jak potwierdziło ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej, 20 września podczas dużych ćwiczeń wojsk powietrznodesantowych w rejonie Orenburga z samolotów Ił-76MD wypadły bez otwarcia spadochronów dwa transportery opancerzone BMD-2.

Jak widać na filmie z jednego ze zdarzeń, BMD-2 opuścił ładownię transportowego Iła (maszyna tego typu na zdjęciu tytułowym), jednak nie otworzył mu się ani pilocik, ani główny spadochron. Rozpędzony upadkiem z wysokości około 1500 metrów wóz bojowy z impetem uderzył o ziemię. Według oficjalnej wersji wydarzeń wewnątrz żadnego z pojazdów nie było załogi, nie ucierpiały także osoby postronne.

Jak pokazują zdjęcia zamieszczone na Twitterze, po uderzeniu o grunt z BMD-2 pozostaje niewiele. Pojazdy należały do 217. Pułku Powietrznodesantowego 98. Gwardyjskiej Dywizji Powietrznodesantowej. W operacji wzięło udział siedemdziesiąt samolotów, startujących z czterech lotnisk, które miały przerzucić 1500 spadochroniarzy i 200 BMD-2 w ramach „największego desantu powietrznego w historii Rosji”.

Do obu nieszczęśliwych zdarzeń doszło w dniu, gdy przebieg manewrów obserwował prezydent Federacji Rosyjskiej, Władimir Putin. Rosyjskie ministerstwo obrony rozpoczęło śledztwo w sprawie przyczyn wypadków. Wstępnie wiele jednak wskazuje, że z niewyjaśnionych przyczyn zawiodły spadochrony.

Incydenty nastąpiły w trakcie odbywających się w dniach 16–21 września ćwiczeń pod kryptonimem „Centr-2019”. W manewrach zorganizowanych przez Szanghajską Organizację Współpracy udział brało blisko 130 tysięcy żołnierzy, ponad 20 tysięcy pojazdów i sztuk artylerii, około 600 samolotów oraz kilkanaście okrętów z Rosji, Chin, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Uzbekistanu, Indii i Pakistanu.

Zobacz też: Rosyjskie pojazdy wojskowe niebezpieczne na drogach

(popularmechanics.com, bmpd.livejournal.com, themoscowtimes.com)

Ministierstwo oborony Rossijskoj Fiedieracyi