Agencja informacyjna TASS poinformowała, że rosyjskie ministerstwo obrony ma w sierpniu podpisać ze Zjednoczoną Korporacją Stoczniową kontrakt, w którego myśl marynarka wojenna pozyska dwa kolejne okręty podwodne projektu 955A Boriej-A. Rosjanie chcą wykorzystać do tego forum militarno-techniczne Armija 2020, podobnie jak w ubiegłym roku, gdy podpisano umowę na budowę ósmej i dziewiątej jednostki tego typu.

Oba okręty powstaną w stoczni Siewmasz. Według wstępnych planów stępki zostaną położone w 2021 roku. Zostaną zbudowane w ramach przyjętego 24 stycznia 2018 roku nowego państwowego programu zamówień zbrojeniowych na lata 2018–2027. Początkowo Kreml przychylał się do budowy okrętów podwodnych typu Boriej-B, ale powyższy dokument wykluczył takie rozwiązanie.

Obecnie harmonogram zakłada, że dwa okręty powstaną planowo do 2028 roku, ale biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia w konstrukcji i przebiegu testów, można zakładać, że zostaną przekazane rosyjskiej marynarce nawet na początku czwartej dekady wieku.

Rosyjska marynarka ma trzy strategiczne okręty podwodne projektu 955. Są to: Jurij Dołgorukij, Aleksandr Niewskij i Władimir Monomach. Pierwszy pływa we Flocie Północnej, pozostałe dwa – we Flocie Oceanu Spokojnego. Kniaź Władimir, pierwszy przedstawiciel zmodyfikowanego projektu 955A, zakończył próby państwowe w listopadzie 2019 roku. Po przyjęciu do służby, co ma nastąpić w najbliższym czasie, będzie służył we Flocie Północnej.

Pozostałe nosiciele pocisków balistycznych – Kniaź Oleg, Gienieralissimus Suworow, Impierator Aleksandr III i Kniaź Pożarskij – znajdują się na różnych etapach budowy.

Zobacz też: Australijczycy sfrustrowani opóźnieniami Barracudy

(tass.com)

HoteitH, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International