Według rosyjskiej rządowej agencji informacyjnej RIA Nowosti Rosja pracuje wspólnie z Chinami nad nowym typem konwencjonalnych okrętów podwodnych. Agencja miała zdobyć tę informację na targach Armija-2020, ale niestety nie podaje żadnych szczegółów.

Jeżeli rewelacje RIA Nowosti są prawdziwe, byłby to pierwszy przypadek tak ścisłej formalnej współpracy technicznej, od kiedy Chruszczow na początku lat 60. wycofał z Chin radzieckich doradców. W ciągu ostatnich dwudziestu lat chiński przemysł stoczniowy wykonał olbrzymi skok naprzód i jest już w stanie zaoferować okręty podwodne na światowym poziomie, zdobywając zamówienia Tajlandii i Pakistanu.

Tym samym na rynku okrętów podwodnych Chiny stały się dla Rosji konkurentem. Jak jednak zauważa uznany ekspert w tej dziedzinie H.I. Sutton, rozwiązania techniczne opracowane w obu krajach wzajemnie się uzupełniają, co stwarza pole do współpracy.

Przede wszystkim Chińczycy zdecydowanie wyprzedzili Rosjan w opracowywaniu i wdrażaniu napędu niezależnego od powietrza (AIP). Pomimo szumnych zapowiedzi okręty podwodne projektu 677 Łada nadal nie zostały wyposażone w moduły AIP, co ma być winą nie tyle braku odpowiednich rozwiązań technicznych, ile niedostatecznego finansowania.

Innym polem, na którym Chińczycy znacząco wyprzedzili Rosjan, mają być akumulatory litowo-jonowe. Możliwe więc, że współpraca zmierza do stworzenia wersji projektu 636 lub 677 z chińskim napędem niezależnym od powietrza i akumulatorami litowo-jonowymi.

Inny wariant brany pod uwagę przez Suttona zakłada odwrotne rozwiązanie. Chodzi tutaj o chińską konstrukcję, na przykład okręt typu 039, wyposażony w rosyjskie sonary i uzbrojenie. Na tym polu z kolei to Rosjanie mają zdecydowaną przewagę, chociażby dzięki pociskom systemu Kalibr.

Doniesienia o chińsko-rosyjskiej współpracy są szczególnie interesujące w kontekście ostatnich tarć między obydwoma państwami. W czerwcu tego roku rosyjska prokuratura postawiła doktorowi habilitowanemu Walerijowi Mitce zarzut szpiegostwa na rzecz Chin. Naukowiec miał przekazywać chińskiemu wywiadowi dane na temat rosyjskich okrętów podwodnych.

Zobacz też: Postępy programu belgijsko-holenderskich niszczycieli min

(forbes.com, ria.ru)

Ministierstwo oborony Rossijskoj Fiedieracyi