Władze Federacji Rosyjskiej poinformowały, że są gotowe poprzeć rezolucję ONZ, której celem jest wdrożenie 6-punktowego planu pokojowego przygotowanego przez Kofiego Annana. Były sekretarz generalny ONZ jest specjalnym wysłannikiem Narodów Zjednoczonych i Ligi Arabskiej do Syrii.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zaznaczył jednak, że Kreml poprze rezolucję pod warunkiem, że postanowienie nie przerodzi się w ultimatum wobec rządu w Damaszku.
Rada Bezpieczeństwa ONZ wydała specjalne oświadczenie, w którym zobowiązuje Baszara al-Assada do całkowitego i natychmiastowego wdrożenia planu pokojowego przygotowanego przez Kofiego Annana. Jeśli władze Syrii w ciągu siedmiu dni nie podejmą działań, o których mowa w planie, wówczas Rada Bezpieczeństwa będzie musiała „rozważyć podjęcie odpowiednich kroków”.

Plan Kofiego Annana zakłada min. wprowadzenie każdego dnia 2-godzinnego zawieszenia broni i dostarczenia pomocy humanitarnej do potrzebujących. Do tego postanowienia mają zalecić się obie strony konfliktu. Komentatorzy uznają wprowadzenie takich rozwiązań za pozytywne, a w kwestii dostarczenia pomocy humanitarnej upatrują pierwszego kroku na drodze do osiągnięcia pokoju.

Jak dotąd Rosja i Chiny blokowały w Radzie Bezpieczeństwa ONZ przyjęcie jakichkolwiek rezolucji wobec Syrii. W trwającym od roku antyrządowym powstaniu śmierć poniosło ponad 8 tys. osób.

(www.aljazeera.com, www.reuters.com)