Agencja informacyjna TASS, powołując się na anonimowe źródła wojskowe, podała, że w 2021 roku w obwodzie kaliningradzkim powstanie nowa dywizja zmechanizowana. Informacja ta znalazła szybkie potwierdzenie w komunikacie służby prasowej rosyjskiej Floty Bałtyckiej. Dywizja zostanie utworzona na bazie struktur 11. Korpusu Armijnego, który sztab ma w Gusiewie. Podjęto już pierwsze decyzje organizacyjne i sztabowe.

W skład nowej dywizji w rosyjskiej eksklawie będą wchodzić trzy pułki piechoty zmechanizowanej (dziesięć batalionów) i jeden pułk czołgów (sześciu batalionów pancernych). Siły te zostaną wzmocnione przez jednostki wsparcia, w tym artyleryjskie, rozpoznania, łączności, obrony przeciwlotniczej.

Podstawą pododdziałów pancernych mają czołgi podstawowe T-72B3, których dostawy rozpoczęły się w październiku. Obecnie na stanie ma być trzydzieści pojazdów znajdujących się na wyposażeniu batalionów czołgów 7. Gwardyjskiego Pułku Zmechanizowanego i 79. Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Zmechanizowanej.. Docelowo jednostka ma liczyć 12 tysięcy żołnierzy.

O planach utworzenia nowego związku taktyczno-operacyjnego informował litewski wywiad wojskowy w lutym 2020 roku.– Rozrost sił wojskowych w obwodzie kaliningradzkim wskazuje na zamiary rosyjskich przywódców politycznych i wojskowych w zakresie dalszej militaryzacji regionu – powiedział wówczas pułkownik Remigijus Baltrėnas, szef wywiadu wojskowego Litwy. – Liczba czołgów w eksklawie może przekroczyć sto.

11. Korpus Armijny wojsk obrony wybrzeża i wojsk lądowych Floty Bałtyckiej składa się z: 79. Samodzielnej Insterburskiej Gwardyjskiej Brygady Zmechanizowanej w Gusiewie, 7. Samodzielnego Proletariackiego Moskiewsko-Mińskiego Gwardyjskiego Pułku Zmechanizowanego w Kaliningradzie, 11. Samodzielnego Pułku Pancernego w Gusiewie, 22. Samodzielnego Gwardyjskiego Pułku Przeciwlotniczego w Kaliningradzie, 244. Niemeńskiej Brygady Artylerii w Kaliningradzie i 152. Brzesko-Warszawskiej Gwardyjskiej Brygady Rakietowej w Czerniachowsku. Ponadto w jego skład wchodzi 46. Samodzielny Batalion Rozpoznawczy. Cała struktura spięta jest sztabem w Gusiewie.

Nowa kaliningradzka dywizja zmechanizowana z pewnością jest odpowiedzią na wzmocnienie sił NATO w Polsce i krajach bałtyckich. Wcześniej do eksklawy trafiły wieloprowadnicowe wyrzutnie pocisków rakietowych BM-30 Smiercz kalibru 300 milimetrów i systemy przeciwlotnicze Tor-M2. Rosja chce wzmocnić obwód kaliningradzki, aby działał odstraszająco w przypadku realizacji jakichkolwiek planów ataku i jego zajęcia.

Zobacz też: Kolejne czołgi T-80BWM dla rosyjskich pancerniaków

(tass.ru, balticword.eu)

Ministierstwo oborony Rossijskoj Fiedieracyi