Dalekowschodnia Akademia Dowódcza imienia marszałka Konstantego Rokossowskiego odebrała dostawę czterdziestu zmodernizowanych bojowych wozów piechoty BMP-2M, które wykorzystywane będą do szkolenia załóg, w tym oficerów rosyjskich sił zbrojnych.

Modernizacja BMP-2M zakłada zwiększenie siły ognia i zwiększenie mobilności pojazdu. Pierwszy cel osiągnięto poprzez instalację modułu bojowego B05Ja01 Bierieżok uzbrojonego w szybkostrzelną armatę automatyczną 2A42 kalibru 30 milimetrów i współosiowy karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra.

Uzupełnienie stanowią cztery pociski przeciwpancerne 9M133 Korniet-E/Korniet-EM (dwie zdwojone wyrzutnie z obu stron modułu), zwiększające zdolność niszczenia czołgów, i granatnik automatyczny AGS-30 kalibru 30 milimetrów. Ponadto Bierieżoki dysponują sześcioma wyrzutniami granatów dymnych 902B Tucza. Co więcej, zmodernizowano system stabilizacji uzbrojenia i wprowadzono nowy system kierowania ogniem, kamery termowizyjne i dalmierz laserowy.

Drugie założenie – poprawę mobilności – osiągnięto dzięki instalacji nowego sześciocylindrowego silnika wysokoprężnego UTD-23 o mocy 360 koni mechanicznych. BMP-2M rozwija prędkość maksymalną 65 kilometrów na godzinę i pływa z prędkością 7 kilometrów na godzinę. Na pełnym baku paliwa przejedzie około 600 kilometrów. Mimo że masa pojazdu wzrosła do 16 ton, współczynnik mocy do masy kształtuje się na poziomie 22,5 konia mechanicznego na tonę.

Pierwszą transzę pojazdów tego typu dostarczono w czerwcu 2018 roku na uzbrojenie 74. Gwardyjskiej Samodzielnej Brygady Piechoty Zmotoryzowanej, która organizacyjnie należy do Centralnego Okręgu Wojskowego. W listopadzie ubiegłego roku BMP-2M dostarczono do 90. Dywizji Pancernej. Przedostatnia dostawa trafiła do 21. Gwardyjskiej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych w obwodzie orenburskim w maju.

Zmodernizowane bojowe wozy piechoty BMP-2M – w wersji sb4-2 i sb4-3 – są dostarczane do pododdziałów zmechanizowanych rosyjskich wojsk lądowych na podstawie dziesięcioletniego kontraktu na remont i modernizację 540 bojowych wozów piechoty: BMP-2 i BMD-2. Umowę podpisano we wrześniu 2017 roku.

Zobacz też: Słowacy odebrali zmodernizowane BWR

(armyrecognition.com)

Xabier Eskisabel, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic