Rzecznik prasowy pakistańskiego rządu, Nafis Zakaria, pozytywnie odniósł się do propozycji udziału Rosji jako mediatora między Pakistanem a Indiami w konflikcie o Kaszmir. Jest to reakcja na propozycję wysuniętą przez Władimira Putina podczas szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy. Rosyjski prezydent w rozmowie z premierem Nawazem Szarifem podkreślił gotowość Moskwy do wsparcia dialogu między zwaśnionymi stronami.

Przeprowadzone przez Indie operacje precyzyjne wpłynęły na zaostrzenie stosunków między Nowym Delhi a Islamabadem. Indyjskie władze oskarżają Pakistańczyków o wspierania organizacji terrorystycznych przeprowadzających ataki na spornym terytorium. Pakistan z drugiej strony podkreśla brutalność, z jaką stacjonujące w Kaszmirze indyjskie wojsko traktuje ludność cywilną.

Jednocześnie na szczycie w Astanie Chiny zaoferowały wsparcie w wypracowaniu dialogu między Islamabadem a Kabulem. Niestabilność Afganistanu ma ogromny wypływ na bezpieczeństwo państw ościennych, dlatego Pakistan dąży do przywrócenia rozmów między czterema kluczowymi krajami: Afganistanem, Pakistanem, Chinami oraz Stanami Zjednoczonymi.

(tribune.com.pk)