Dziennik Izwiestija przekazał informację o planowanym przez Urałwagonzawod uruchomieniu nowej linii produkcyjnej, która wytwarzać będzie nowe armaty, zarówno dla czołgów podstawowych T-14 Armata, T-72B3 oraz T-90MS, jak i również dla samobieżnego niszczyciela czołgów 2S25 Sprut-SDM (zobacz też: Rosjanie pokazali niszczyciel czołgów Sprut-SDM1).

Produkcja rozpocznie się w fabryce nr 19 w Jekaterynburgu, która jako jedyna w Rosji może poszczycić się posiadaniem technologii szybkiego i precyzyjnego wiercenia, gwintowania i chromowania dział czołgowych. Zmodyfikowana linia produkcyjna wytwarzać będzie armaty 2A46M-5 dla czołgów T-72B3, T-90MS (zobacz też: Modernizacja rosyjskich T-90) i niszczycieli czołgów Sprut-SDM oraz 2A82-1M dla czołgów T-14.

Obecnie trwa instalacja maszyn w zakładzie i prowadzone są pozostałe prace przygotowawcze do uruchomienia produkcji. Modyfikacja istniejących stanowisk spawalniczych zakończy się w przyszłym roku i wówczas rozpocznie się produkcja małoseryjna. Na rok 2017 zaplanowano również dostawę pierwszych dział. Wszystkie prace zostaną zakończone w ciągu trzech lat i wtedy też zakład uzyska największą wydajność.

Całość produkcji, począwszy od najmniejszych podzespołów, na montażu gotowych dział kończąc, zostanie zautomatyzowana. Tokarki, strugarki i wiertarki zostały zastąpione przez cyfrowe wielofunkcyjne centrum. Zastosowano nowoczesne zestawy spawalnicze, które mają podnieść jakość spawania, skracając jego długotrwałość. – Wysoka precyzja palników plazmowych i wycinarek laserowych zostanie wykorzystana do produkcji detali z prefabrykatów – powiedział przedstawiciel Urałwagonzawodu.

Dzięki takiemu procesowi technologicznemu ma wzrosnąć celność armat o 15-20%, podczas gdy o 1,7 razy zredukowana zostanie ilość gazów wylotowych, wytwarzanych w czasie oddawania strzału. Z uwagi na powyższe nowe uzbrojenie już teraz otrzymało swoją nieoficjalną nazwę: „snajper”.

Redaktor magazynu Arsenał Oteczestwa Wiktor Murahowskij podkreślił, że czołg T-90MS uzbrojony w nową armatę 2A46M-5 przewyższy nie tylko rosyjskie czołgi uzbrojone w działa 2A46, ale również pojazdy pancerne państw NATO dysponujące armatami kalibru 120 milimetrów. 2A46M-5 ma długość 6 metrów i kąt podniesienia lufy od -5° do +15°, zaś jej szybkostrzelność wynosi do 8 pocisków na minutę. Używa około 40 różnych typów amunicji, w tym podkalibrowe i przeciwpancerne pociski kierowane 9M119 Refleks. W przypadku 2A82-1M, przeznaczonej dla T-14, Murahowskij idzie dalej i twierdzi, że jest to najlepsza armata rosyjska. Ma dużo wspólnego z działami z rodziny 2A46, ale dysponuje lepszą prędkością wylotową, szybkostrzelnością i dłuższą żywotnością lufy.

(armyrecognition.com; fot. Boevaya mashina na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International)

Boevaya mashina, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International