Pierwszego dnia targów Africa Aerospace & Defence Expo minister obrony Republiki Południowej Afryki Nosiviwe Mapisa-Nqakula, że rząd dał przedsiębiorstwu Denel zgodę na rozpoczęcie negocjacji z podmiotami zagranicznymi w sprawie wspólnej produkcji nowej wersji śmigłowca uderzeniowego Rooivalk. Ożywienie zawieszonego od 2012 roku programu jest więc coraz bardziej prawdopodobne.

Decyzja resortu obrony oznacza, że powodzeniem zakończyły się rozmowy Denela z rodzimymi siłami powietrznymi, które posiadają obecnie jedenaście Rooivalków. Według wiceprezesa Denela Victora Xaby rozpoczęcie produkcji nowej wersji śmigłowca uzależnione jest od tego, czy uda się znaleźć kupców na co najmniej siedemdziesiąt maszyn. SAAF z pewnością nie zamówi ich aż tyle, ale dzięki temu, że Rooivalki świetnie spisały się, służąc w ramach misji stabilizacyjnej MONUSCO w Kongu, pojawiło się zainteresowanie kupców zagranicznych (mówi się o Brazylii i kilku krajach Bliskiego Wschodu).

Tymczasem Denel pracuje nad modernizacją zwaną Rooivalk 1.1, w której ramach śmigłowce już użytkowane otrzymają systemy ostrzegania i nowocześniejszą awionikę.

(flightglobal.com; fot. Danie van der Merwe, Creative Commons Uznanie autorstwa 2.0)