17 lipca rumuńskie ministerstwo finansów poinformowało o rozpoczęciu rozmów z belgijskim przedsiębiorstwem John Cockerill (dawnym CMI Group) w sprawie produkcji licencyjnej modułowych opcjonalnie załogowych wież z serii Cockerill 3000, a konkretnie – wieży Cockerill 3030.

Wieża ta jest uzbrojona w armatę napędową kalibru 30 milimetrów z rodziny Bushmaster II (Mk44, Mk44S lub M813) wraz z dodatkowym uzbrojeniem w postaci karabinu maszynowego kalibru 7,62 lub 12,7 milimetra i opcjonalnej podwójnej wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych. Wieże rumuńskie prawdopodobnie zostaną uzbrojone w armaty Mk44 lub Mk44S, karabiny maszynowe M240 lub M2HB i podwójne wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR2, które zostaną uzupełnione o systemy obrony aktywnej soft-kill typu SAPLAR-S spięte z ośmioma wyrzutniami granatów dymnych.

Ochrona wieży zostanie natomiast standardowo zapewniona przez aluminiowe płyty pancerne, z których są wykonane belgijskie wieże, co będzie odpowiadać maksymalnie poziomu ochrony 5 według normy STANAG 4569.

Co ciekawe, rozmowy na temat licencji od Belgów rozpoczęły się po testach wież bezzałogowych UT30MK2 dla rumuńskich wojsk lądowych. Te wieże, wyprodukowane w Rumunii przez miejscowy oddział Elbitu, nie przeszły bowiem po raz drugi testów, które tym razem odbyły się w Norwegii pod koniec marca. Według wersji strony izraelskiej winę ponosił „nieodpowiedni system łączności”. Za pierwszym razem obwiniany był Northrop Grumman, który jakoby miał wysłać testowego Bushmastera na miejsce w przeddzień testów. Prawda może być jednak taka, że w Norwegii przeprowadzono jednocześnie testy klimatyczne, których ta wieża mogła nie przejść.

Ten sam problem występował w pierwotnej UT30, która odpadła po takowych testach dla polskiego wojska w 2009 roku. Tutaj jednak w dniu testów Elbit zadeklarował, że dwadzieścia z siedemdziesięciu dwóch zamówionych wcześniej wież zostało w rumuńskich zakładach już wyprodukowanych.

Może to oznaczać, że wieża Cockerill 3030 trafi nie tylko na nowe krajowe kołowe transportery opancerzone TBT 8 × 8, zwany również Agilisem, ale również może zająć miejsce izraelskich wież na transporterach Piranha V. Sama licencja na belgijskie wieże ma natomiast dotyczyć sprzedaży tych wież zarówno dla rumuńskich sił zbrojnych, jak i na eksport.

Zobacz też: Cockerill chce dostarczyć wieże Bułgarii

(economie.gov.ro)

John Cockerill Defense