Według dziennika Kommiersant Tupolew dokona prezentacji bombowca strategicznego nowej generacji PAK DA w roku 2021 lub 2022. Niekoniecznie oznacza to kolejne opóźnienia programu, ale jego losy nie są pewne.

PAK DA pozostaje w cieniu innych, bardziej koniecznych programów. Kommiersant twierdzi, że oblot prototypu planowany jest obecnie na lata 2025–2026, a produkcja seryjna ruszy w roku 2028 lub 2029. Pokrywa się to z doniesieniami agencji TASS sprzed dwóch lat, aczkolwiek rosyjskie ministerstwo obrony zapowiadało wówczas dziewiczy lot na rok 2019, najpóźniej 2020.

Opóźnienia programu PAK DA wymusiły modernizację starszych strategicznych nosicieli pocisków manewrujących i samolotów bombowych. Początkowe plany zakładały, że nowy samolot wejdzie do służby na tyle szybko, że zastąpi Tu-160, Tu-22 i Tu-95. Brak PAK DA zaowocował pojawieniem się Tu-160M2, Tu-22M3M i Tu-95MSM.

Obecne plany rosyjskiego resortu obrony zakładają pozyskanie aż pięćdziesięciu Tu-160M2, a także dwudziestu Tu-22M3M i dwudziestu Tu-95MSM. Może to jednak spowodować obcięcie funduszy na rozwój nowego bombowca i dalsze opóźnienia programu. Wojskowe źródło, na które powołuje się Kommiersant, twierdzi nawet, że plany modernizacji lotnictwa mogą skończyć się na, „wyciśnięciu ile się da” z posiadanych konstrukcji, a PAK DA będzie traktowany jako „rezerwa na przyszłość”.

Nadal brakuje też bardziej konkretnych informacji o nowym bombowcu ze stajni Tupolewa. Za pewnik uchodzi samolot w układzie latającego skrzydła. Zasięg PAK DA szacowany jest na dwanaście tysięcy kilometrów, a udźwig na mniej więcej trzydzieści ton.

Zobacz też: 96. urodziny Tupolewa

(kommersant.ru, thediplomat.com)

Alex Beltyukov, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported