Podczas rozpoczynających się majowych targów IDEF (International Defence Industry Fair) w Stambule tureckie przedsiębiorstwo Roketsan zaprezentowało nowy system rakietowy krótkiego zasięgu Bora (wariant eksportowy: Khan). Nowy pocisk kalibru 610 milimetrów zdolny jest do przenoszenia głowicy o masie 470 kilogramów i precyzyjnego rażenia celów. Według przyjętej nomenklatury jest to system krótkiego zasięgu, a nie dalekiego, jak go określają Turcy.

System Khan składa się z rakiety na paliwo stałe o masie startowej około dwóch i pół tony, naprowadzanej za pomocą systemu GNSS i bezwładnościowego systemu nawigacyjnego. Rakieta przenoszona jest w kontenerze startowym na kołowej wyrzutni oferowanej w ramach systemu. Pojazd przystosowany jest do transportowania i odpalania dwóch pocisków. Roketsan oferuje także możliwość integracji systemu z innymi platformami.

11 maja doszło do pierwszego odpalenia pocisku z rejonu Synopy położonej nad brzegiem Morza Czarnego. Turecki minister obrony Fikri Işık poinformował, że test zakończył się sukcesem.

Nowy produkt tureckiej firmy jest interesujący również z perspektywy Polski. Obecnie toczące się postępowanie na pozyskanie systemów Homar może być szansą dla systemu Khan na sukces eksportowy. Wybór zagranicznego kooperanta do programu Homar powinien być znany w tym roku, o kontrakt starają się między innymi Lockheed Martin oraz Israel Military Industries.

(azeridefence.com, dailysabah.com, defence-blog.com)

Materiały prasowe Roketsan