Dość rzadko zdarza się, by lotnictwo wojskowe strącało własne samoloty, zwłaszcza gdy strzały oddawane są z pełną świadomością, w kierunku maszyny załogowej, a ofiarą jest samolot wczesnego ostrzegania. Strona internetowa Avgeekery.com kilka dni temu przypomniała jednak o tym, że do takiego właśnie zdarzenia doszło nad Morzem Śródziemnym dokładnie dwadzieścia siedem lat temu.

8 lipca 1991 roku zestrzelony został E-2C Hawkeye należący do eskadry VAW-122 „Steeljaws” marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych, stacjonującej wtedy na lotniskowcu USS Forrestal (CV 59). Zestrzelenia dokonał F/A-18C z eskadry VFA-132 „Privateers” (podobnie jak VAW-122, dziś już nieistniejącej) z tego samego lotniskowca, używając w tym celu działka pokładowego M61A1 Vulcan.

Na pokładzie strąconego samolotu nie było już pięcioosobowej załogi, ta bowiem opuściła go wcześniej i została wyłowiona przez śmigłowce SH-3H Sea King oraz krążownik USS Yorktown (CG 48). Powodem pozostawienia lecącej na autopilocie maszyny na pastwę losu był pożar jednego z dwóch napędzających Hawkeye’a silników Allison T56-A-427, którego nie były w stanie ugasić pokładowe urządzenia gaśnicze.

Latające stanowisko dowodzenia zestrzelone zostało około 65 kilometrów na południowy wschód od Cypru. O podjęciu tego kroku zadecydowano w obawie przed upadkiem maszyny na tereny zaludnione. Na decyzję tę wpływ mogła mieć także obecność na pokładzie E-2C wielu systemów elektronicznych objętych klauzulą szczególnej tajności, w związku z czym zatonięcie wraku było najstosowniejszym wyjściem z sytuacji.

Według dostępnych danych był to najprawdopodobniej jedyny przypadek zestrzelenia amerykańskiego Hawkeye’a (w 1982 roku, podczas walk nad Doliną Bekaa, zestrzelenie izraelskiego E-2C zgłosił pilot syryjskiego MiG-a-23MF, a kolejnego miały rzekomo strącić systemy przeciwlotnicze). Ze względu na specyficzny charakter zajścia nie zostało też ono zaliczone do bojowych dokonań F/A-18.

Zobacz też: US Navy odnalazła wrak rozbitego C-2A

(avgeekery.com; na fot. E-2C eskadry VAW-113 na pokładzie lotniskowca USS Carl Vinson w 2017 roku)

US Navy / Mass Communication Specialist 3rd Class Matthew Granito