Rosyjski przemysł obronny zajmuje się kolejnym ważnym projektem. Równolegle z programem rozwoju nowoczesnego bombowca PAK-DA oraz myśliwca Suchoj T-50 eksperci opracowują koncepcję stworzenia robotów, których zadaniem byłoby przeciwdziałanie atakom terrorystycznym na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Co więcej, nowy sprzęt nie tylko pozwoliłby ograniczyć liczbę ataków, ale również zminimalizowałby liczbę ofiar. Podstawowym zadaniem robotów będzie pomoc w ewakuacji rannych żołnierzy i cywilów z miejsca ataku terrorystycznego.

Kolejną ciekawą funkcją tworzonego novum będzie możliwość neutralizacji terrorystów. Widzenie przez przeszkody pozwoli skutecznie eliminować napastników z dużej odległości. Jednocześnie zdaniem Dmitrija Rogozina wszystko odbędzie się czysto, czyli bez ranienia zakładników.

Rosyjski wicepremier nie powiedział jednak o najważniejszej sprawie – nie wspomniał o terminie wejścia robotów do służby. Niektórzy eksperci przewidują, że w pełni autonomiczna broń będzie gotowa dopiero za jakieś dwadzieścia bądź trzydzieści lat.

Pomysł nie spodobał się organizacji Human Rights Watch. Jej przedstawiciele skrytykowali w pełni autonomiczną broń, która bez ingerencji człowieka mogłaby neutralizować zagrożenie. Sprzęt szybko zyskał miano „robotów zabójców”. Równocześnie wezwano do zakazu wprowadzenia go do użycia oraz sprzedaży innym użytkownikom.

Specjaliści z Human Rights Watch podkreślają, że broń nie będzie spełniać międzynarodowych standardów prawa humanitarnego. Sprzęt z pewnością nie okaże się skuteczny w rozróżnieniu cywilów od napastników oraz nie będzie zdolny do zachowania zasad proporcjonalności i konieczności wojskowej. Krótko mówiąc: roboty nie będą zachowywać się jak ludzie. Nie będą ograniczane przez ludzką zdolność do współczucia, której brak może stanowić kluczową przeszkodę w rozróżnieniu napastników i ofiar.

Kolejną kwestią jest odpowiedzialność za popełnione błędy. W zasadzie nie jest jasne, kto powinien być odpowiedzialny za jakiekolwiek bezprawne działania, które mogą się w takich sytuacjach wydarzyć. Niewątpliwie minie jeszcze dużo czasu, zanim robota będzie się stosowało w warunkach bojowych na szeroką skalę.

(en.rian.ru)