Nie minęły jeszcze 3 miesiące od ustanowienia rekordu prędkości dla robotów kroczących przez wzorowanego na gepardzie „Cheetha”, a DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) i Boston Dynamics zaprezentowały kolejną konstrukcję, przeznaczoną już do praktycznego zastosowania przez wojska lądowe.

Prototypowa konstrukcja LS3 powstała w ramach projektu mającego stworzyć „nożny system wsparcia drużyny” (Legged Squad Support System). Kroczący robot ma pełnić funkcję jucznego muła transportującego zaopatrzenie dla pododdziałów piechoty. LS3 może przenieść ładunek użyteczny o masie do 180 kg i pokonać z nim nachylenia terenu o kącie nawet 35˚, co więcej jest w stanie samodzielnie podnieść się po wywrotce. Dostosowany do współdziałania z piechotą porusza się z prędkością 6,5 km/h, zasięg wynosi 32 km. Wyposażony w GPS i komputer pokładowy robot jest w stanie samodzielnie odnaleźć oddział do którego został przypisany.

Podstawowym zadaniem robotów LS3 oprócz transportu zaopatrzenia będzie przenoszenie plecaków żołnierzy. Pentagon planuje w ten sposób zredukować obciążenie pojedynczego piechura (plecak waży ok. 20 kg), a tym samym zmniejszyć zmęczenie i poprawić przez to efektywność żołnierzy w walce. Pierwsze 3 prototypy LS3 mają przejść testy podczas manewrów piechoty morskiej.

Oprócz Stanów Zjednoczonych prace nad robotami kroczącymi są prowadzone we Włoszech (HyQ) oraz w Niemczech (Aramies). Europejskie badania są jednak mniej zaawansowane od amerykańskich.

(Die Welt)