Koncern Rheinmetall uzyskał zamówienie na dostawę dla Bundeswehry ulepszonej wersji swojego systemu „żołnierza przyszłości” IdZ-ES.

Umowę podpisał Federalny Urząd do spraw Uzbrojenia i Zamówień (BWB), system ma zostać dostarczony nie tylko wojskom lądowym, ale także naziemnym jednostkom Luftwaffe i Marynarki wojennej. IdZ-ES (Infanteriest der Zukunft – Erweitertest System/ Piechur Przyszłości – System Rozszerzony) to udoskonalona wersja dotychczasowego projektu koncernu – IdZ. W nowej wersji poprawiono dotychczasowe niedostatki, poprawiając systemy łączności i dowodzenia. IdZ-ES został zaprojektowany z myślą o drużynie piechoty walczącej w oparciu o swój bwp lub transporter opancerzony i przystosowaniu tego zespołu do działania na sieciocentrycznym polu walki. System ma integrować jednostki bojowe, dowodzenia i rozpoznawcze.

W skład IdZ-ES wchodzą między innymi zestaw NaviPad służący do nawigacji, wymiany danych (w tym obrazu), wyposażenie C4I (command, control, computers, communications and information), urządzenia termowizyjne, modułowa kamizelka kuloodporna oraz laserowy wskaźnik celu. System jest całkowicie interoperacyjny z dotychczas używanymi systemami dowodzenia i łączności używanymi przez Bundeswehrę. Pierwsze zestawy mają zostać dostarczone jeszcze w tym roku i wysłane do niemieckich oddziałów stacjonujących w Afganistanie.

(army-technology.com)