Koncern Rheinmetall otrzymał zamówienie od Bundeswehry na dostawę amunicji treningowej kalibru 120 milimetrów dla czołgów Leopard 2 (na zdjęciu). Po raz pierwszy niemieckie siły zbrojne zdecydowały się na zakup pełnokalibrowej amunicji DM98. Umowę zawarto we wrześniu tego roku.

W wiadomości podanej na stronie internetowej przedsiębiorstwo informuje, że zamówienie obejmuje wyprodukowanie i dostawę 10 tysięcy sztuk amunicji do końca roku. W komunikacie określono wartość kontraktu na 24,7 miliona euro. Koncern oczekuje także na zamówienie w wysokości 3200 sztuk pocisków na początku 2018 roku z terminem realizacji w pierwszym kwartale.

Razem z powyższymi pułap zamówień do 2017 roku na pociski DM98 wyniósł ponad 20 tysięcy sztuk, licząc od wprowadzenia nowej amunicji do służby. Dotychczasowe kontrakty zawarto z czterema państwami, które są użytkownikami Leopardów 2. Jako pierwsza nową amunicję kupiła w 2015 roku Dania.

Amunicja DM98 wprowadzona została jako następca pocisków DM18. Charakteryzuje się zbliżoną do poprzednika geometrią i długością. Znacząco natomiast poprawiono osiągi. Możliwe jest prowadzenie celnego ognia na dystansie powyżej 2 tysięcy metrów, a zaawansowane układy śledzenia pozwalają na prowadzenie ognia w warunkach ograniczonej widoczności.

Zobacz też: USA: Pocisk przeciwczołgowy znaleziony na bulwarze

(rheinmetall.com)

US Army Europe / Visual Information Specialist Markus Rauchenberger