Rheinmetall i BAE Systems ogłosiły, że podpisały umowę o utworzeniu spółki joint venture, która zajmie się projektowaniem, produkcją i wsparciem technicznym pojazdów wojskowych. Spółka będzie miała siedzibę w dotychczasowej fabryce BAE Land Systems w Telfordzie, co pozwoli zatrzymać w Wielkiej Brytanii 400 miejsc pracy i know-how. W ramach umowy Rheinmetall przejmie 55% udziałów w BAE Land Systems, a 45% zatrzyma BAE Systems.

Transakcja czeka jeszcze na akceptację brytyjskiego urzędu antymonopolowego, która spodziewana jest w pierwszej połowie tego roku. Spółka będzie się nazywała Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL).

Głównym celem spółki będzie zapewnienie sobie udziału w produkcji i dostawach nowych bojowych wozów piechoty i innych wozów specjalistycznych dla brytyjskich wojsk lądowych. Poza tym jednak spółka stanie się integralną częścią Rheinmetalla, a jej produkty będą oferowane na całym świecie, poszerzając portfolio niemieckiego producenta. Dzięki przejęciu brytyjskiej produkcji Niemcy pozyskali prawa do takich wozów jak Trojan, Terrier, Warrior czy AS90. Dzięki temu Rheinmetall stanie się samodzielnym europejskim liderem w branży pojazdów wojskowych.

Rheinmetall już wcześniej był obecny na brytyjskim rynku w postaci spółek Rheinmetall Defence UK i Rheinmetall MAN Military Vehicles UK, które od lat dostarczają swoje produkty brytyjskiemu ministerstwu obrony, zwłaszcza pojazdy, amunicje i wsparcie techniczne. Z kolei przedsiębiorstwa tworzące BAE Systems odpowiadają między innymi za bojowe wozy piechoty Warrior i czołgi podstawowe Challenger 2.

Przejęcie BAE Land Systems to kolejny element strategii ekspansji Rheinmetalla. Jesienią 2018 roku informowaliśmy, że spółka zamierza przejąć również Krauss-Maffei Wegmann, co pozwoliłoby jej równocześnie przejąć kontrolę nad holdingiem KNDS tworzonym przez Krauss-Maffei Wegmann i francuskiego Nextera.

Jeśli te plany zostaną zrealizowane, Rheinmetall stanie się głównym krajowym producentem pojazdów wojskowych na trzech największych europejskich rynkach – w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. Stanie się również dominującym producentem sprzętu pancernego w całej Europie i będzie miał decydujące zdanie w kwestii wielu przyszłych niemiecko-francuskich projektów zbrojeniowych, zwłaszcza przy projektowaniu nowego czołgu podstawowego.

Zobacz też: Rheinmetall grozi opuszczeniem Szwajcarii

(rheinmetall-defence.com)

Rheinmetall