Wspólne opracowanie przez Niemcy i Francję nowego czołgu podstawowego, określanego na obecnym etapie Main Ground Combat System (MGCS), jest już faktem. Swoją koncepcję rozwoju takiego pojazdu zaprezentował ostatnio Rheinmetall.

Prace mają być podzielone na trzy etapy. Pierwszy zakłada kolejną modernizację Leoparda 2. Czołg miałby otrzymać nową wysokociśnieniową armatę kalibru 120 milimetrów o lufie wydłużonej o metr, strzelającej nową amunicją. Koncern zakłada poprawę skuteczności uzbrojenia głównego o dwadzieścia procent. Modernizacja ma objąć również zastosowanie nowych cyfrowych systemów w wieży, poprawę świadomości sytuacyjnej załogi oraz instalację systemu obrony aktywnej.

Etap drugi obejmie przezbrojenie Leopardów w armaty kalibru 130 milimetrów, które mają charakteryzować się osiągami lepszymi o pięćdziesiąt procent od obecnie używanych. Oznacza to koniec wcześniejszych spekulacji o wskrzeszeniu projektu działa czołgowego 140 milimetrów. Etap ten obejmie również przygotowywanie wstępnych założeń właściwego MGCS, określanego przez niemieckie media jako Leopard 3. Etap trzeci to średnio- i długookresowe programy modernizacyjne wykorzystujące i testujące technologie czołgu przyszłości.

Rheinmetall chętnie widziałby udział w programie MGCS także innych państw niż tylko Niemcy i Francja. Działania marketingowe na tym polu powinny zostać podjęte w tym roku. Z kolei faza koncepcyjna MGCS ma zostać zakończona w 2017. Rheinmetall testuje rozwiązania dla swojego programu modernizacji Leoparda 2 od sierpnia 2015 roku na MBT Technologieträger (na zdjęciu).

(armyrecognition.com; fot. materiały prasowe Rheinmetalla)