Koncern Rheinmetall podpisał z brazylijskim przedsiębiorstwem Avibras z São Paulo aneks do umowy zawartej w 2012 roku. W myśl nowego porozumienia niemieckie przedsiębiorstwo dostarczy dodatkowe radary kontroli ognia dalekiego zasięgu Fieldguard 3 dla brazylijskich wyrzutni rakietowych dalekiego zasięgu ASTROS (Artillery SaTuration ROcket System) 2020. Aneks zwiększył wartość porozumienia do 52 milionów euro. W skład umowy wchodzi również pakiet części zamiennych.

To nie wszystko: obie strony zgodziły się na potencjalne rozszerzenie obecnej umowy w przyszłości. W grę wchodzi dodatkowe zamówienie na osiem do dwunastu systemów. Obecne dostawy Fieldguardów 3 rozpoczęły się w maju 2015 roku i według przewidzianego harmonogramu zakończą się we wrześniu przyszłego roku.

Radary Fieldguard 3 zapewniają śledzenie lotu pocisków w odległości do stu kilometrów, produkowane są przez szwajcarską Rheinmetall Air Defence, część koncernu Rheinmetall (dawniej Oerlikon Contraves). Brazylijskie wojska lądowe stosują je w pojazdach wsparcia wieloprowadnicowych wyrzutni pocisków rakietowych dalekiego zasięgu ASTROS-II Mk. 3 o maksymalnym zasięgu dziewięćdziesięciu pięciu kilometrów. ASTROS-y w tym wariancie umieszczone są na ciężarówkach Mercedes Benz 2028A w układzie 8×8.

Program Astros 2020 jest realizowany przez brazylijskie ministerstwo obrony. W jego wyniku Brazylijczycy zamierzają wprowadzić do służby trzy baterie wyrzutni ASTROS II Mk. 6 i zmodernizować obecne do wariantu Mk. 3M. Podstawowe modyfikacje obejmują ulepszone opancerzenie kabiny, cyfrowe systemy kierowania ogniem, unowocześniony radar.

Wyrzutnie rakiet w wariancie Mk. 6 będą wykorzystywać podwozia produkowane przez firmę Tatra: T815-790R39 6×6 i T815-7A0R59 4×4. Nowością będzie również stosowanie pocisków manewrujących AV-TM300 o donośności do 300 kilometrów. Obecnie do strzelania używa się pięciu różnych typów niekierowanych pocisków rakietowych kalibru od 127 do 300 milimetrów. Przy użyciu AV-TM300 liczba pocisków załadowanych do wyrzutni zostanie ograniczona do dwóch.

(armyrecognition.com; fot. DoD / TECH. SGT. H. H. DEFFNER via Wikimedia Commons)